Aj vám prekáža, že sused počas epidémie prerába byt?
7. mája 2020
Pandémia a karanténa pravdepodobne podnietili niektorých obyvateľov k realizácii stavebných úprav bytov. Aj stavebné práce, ktoré nepodliehajú ohláseniu stavebnému úradu, by však bolo vhodné oznámiť bytovému správcovi.
Viac času stráveného doma počas uplynulých týždňov naštrbilo susedské vzťahy. Najmä ak sa niekto spontánne pustil v byte do stavebných úprav. Napriek tomu, že menšie stavebné práce nepodliehajú povinnosti ohlásenia na príslušnom stavebnom úrade, je vhodné oznámiť ich spoločenstvu vlastníkov alebo bytovému správcovi. Tí by mali informovať ostatných obyvateľov bytového domu o pripravovaných prácach, napríklad formou oznamu na nástenke. Rozsiahlejšiu rekonštrukciu je stavebník povinný vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu.
Stavebný dohľad neslúži na zavolanie ani na počkanie
Karloveský stavebný úrad zaevidoval v priebehu marca a apríla viacero sťažností na hluk spôsobený stavebnou činnosťou. Obyvatelia žiadali, aby stavebný úrad vykonal na mieste stavebný dohľad. Ten však možno vykonať len na základe riadne podaného podnetu, v ktorom občan podrobnejšie špecifikuje miesto výkonu prác a meno vlastníka bytu. „Stavebný úrad sa takmer denne stretáva s mailovými a telefonickými podnetmi od vlastníkov bytov, kde vlastníci bytov upozorňujú na obťažujúci hluk, spôsobený stavebnými prácami v bytovom dome, dožadujú sa okamžitej kontroly zo strany stavebného úradu. Stavebný úrad opakovane uvádza, že nie všetky stavebné práce podliehajú povoleniu stavebného úradu, stavebný zákon definuje aj bežné udržiavacie práce, ktoré po volenie nevyžadujú,“ vysvetľuje vedúca stavebného úradu v Karlovej Vsi Zuzana Klaučová.
Ak to sused preháňa, konať by mal najmä správca domu
Je oprávnený vstupovať do bytov a nebytových priestorov, aby vykonal prvotnú kontrolu realizovaných prác a vyhodnotil, či ide o práce, ktoré vyžadujú ohlásenie stavebnému úradu a vydanie stavebného povolenia. Pri tejto kontrole zistí, či stavebník zasiahol do spoločných častí alebo spoločných zariadení bytového domu. Takéto zásahy vyžadujú predchádzajúci súhlas spoluvlastníkov. Tento súhlas je potom jedným z podkladov na vydanie stavebného povolenia. Až po prvotnom vyhodnotení rozsahu stavebných prác správca upozorní stavebníka a stavebný úrad, že prišlo k porušeniu stavebného zákona.
Vlastníci bytov si môžu určiť jasné pravidlá
Aktívny bytový správca alebo spoločenstvo vlastníkov môžu iniciovať prijatie domového poriadku. Ten upraví práva a povinnosti vlastníkov a nájomcov bytov a nebytových priestorov aj v súvislosti s povoleným časom rekonštrukčných prác. Dodržiavanie povinností je pre obyvateľov záväzné.
Foto: ilustračné (internet)
Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk
Naposledy upravené: 7. mája 2020