Aj výsadba stromov má svoje pravidlá
8. septembra 2017
Kto by chcel sedieť na lavičke uprostred betónovej plochy? Každý z nás je rád obklopený príjemným prostredím. Radi vychádzame z našich domovov s pocitom, že nás uvíta zeleň a stromy. Sú medzi nami aj takí, ktorí sami z vlastnej vôle a iniciatívy stromy sadia. S touto pozitívnou iniciatívou však súvisí viacero otázok, na ktoré by sme pri takejto činnosti nemali zabúdať.
„Ľudia väčšinou nevedia ako stromy o niekoľko desaťročí vyrastú a či im nebudú robiť problémy s tienením, zasahovaním konárov do fasády a pod. Následné odstránenie takéhoto stromu si už vyžaduje povolenie a je finančne náročné. Rovnako aj orezávanie stromov je finančne náročné a navyše neustále orezávanie poškodzuje stromy, ktorým hrozí, že ochorejú a môžu sa stať aj nebezpečnými. Nie je vylúčené, že ich nechtiac zasadíte do ochranného pásma inžinierskych sietí,“ upozorňuje Lucia Ličková z referátu životného prostredia miestneho úradu.
Pritom to, čo sme doteraz uviedli, platí aj pre sadenie stromov na súkromných pozemkoch. Navyše si treba uvedomiť, že sa stromy nesmú sadiť na pozemku mestskej časti bez jej súhlasu. Do úvahy prichádza len výsadba kvetov a nízkych kríkov, ale aj v tomto prípade odporúčame poradiť sa s odborníkmi z referátu životného prostredia miestneho úradu, prípadne s dobrým záhradníkom.
Mimoriadne silná augustová búrka tiež ukázala, že niektoré dreviny nie sú veľmi vhodné na výsadbu na sídlisku. „Aj keď sú celkom zdravé, majú krehké drevo a pri silnom vetre sa z nich môžu odlamovať konáre. Ide hlavne o šľachtené druhy topoľov ako je topoľ kanadský, Simonov, vŕby, smreky. Napríklad hlošina úzkolistá (tzv. česká oliva) má krivoľaký vzrast a ak bola pôvodne vysadená ako ker, často aj bez ľudského zásahu vyrastie na zakrpatený strom s podivuhodným tvarom. Ten však nie je dostatočne stabilný a ľahko sa môže vyvrátiť,“ informuje Lucia Ličková.
Pri niektorých stromoch sa pod nepoškodenou kôrou môže skrývať práchnivejúce či hnijúce drevo. V práchnivejúcom a hnijúcom kmeni sa hniloba gravitačne šíri smerom ku koreňom. Pod ťarchou napadnutého snehu či pri silnejšom vetre sa potom môžu zlomiť alebo vyvrátiť aj s koreňmi.
Miestny úrad spolupracuje pri údržbe stromov s príspevkovou organizáciou mestskej časti Verejnoprospešné služby Karlova Ves. Jej zamestnanci orezávajú suché konáre, riešia podnety od občanov ako napríklad zarastený chodník, parkovacie miesto, prerastené kríky a podobne. Pokiaľ je strom celkom suchý, tak ho vyrúbu. V mimoriadnych prípadoch, akým bola napríklad augustová búrka, odstraňujú škody na stromoch. Hneď po búrke išli do terénu a postupne v spolupráci s Oddelením dopravy a životného prostredia a na základe podnetov od obyvateľov odstraňovali nalomené a popadané konáre. Viaceré stromy boli búrkou zlomené, vyvrátené alebo natoľko poškodené, že ohrozovali bezpečnosť, a preto ich bolo treba celkom odstrániť. Náročnejšie orezávanie – ozdravovacie, stabilizačné, presvetľovacie – robí pre mestskú časť certifikovaná arboristická firma.
Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk
Naposledy upravené: 8. septembra 2017