menu menu
facebook instagram
webstranka@karlovaves.sk
Mapa Stránky - GDPR

Centrum služieb občanom muselo upraviť stránkové dni

Centrum služieb občanom (CSO) od 1. júna upravilo stránkové dni. Stalo sa to na základe žiadosti zo strany ministerstva vnútra. Utorok sa stal nestránkovým dňom a služby CSO ostali návštevníkom k dispozícii v pondelok, stredu a piatok. Dôvodom úpravy bol zvýšený počet žiadostí o opravu údajov v súvislosti s vyplácaním rodičovského dôchodku.

V dôchodkovom systéme nastali od januára zmeny. Jednou z nich je rodičovský dôchodok. Základným predpokladom na takúto dávku je, aby dôchodca mal dieťa, ktoré v roku 2021 pracovalo a odvádzalo dávky na dôchodkové poistenie. Pokiaľ sú tieto predpoklady splnené, v roku 2023 im vzniká nárok na rodičovský dôchodok. V roku 2023 vyplatí Sociálna poisťovňa jednorazovo rodičovský dôchodok poberateľom dôchodku, ktorí naň majú nárok. Od roku 2024 to už bude na pravidelnej mesačnej báze.

Keď si dieťa neželá presmerovať rodičovský dôchodok, je potrebné v Sociálnej poisťovni podať vyhlásenie o nároku na rodičovský dôchodok. V ňom však musí uviesť aj rodné číslo rodiča. Rodné čísla rodičov dieťaťa sa k zápisu narodenia dieťaťa zapisujú od 1. januára 1995. Rodné číslo pri narodení dieťaťa sa do matriky začalo zapisovať od 1. júla 1954.

„Tí, ktorí majú problém s identifikáciou rodných čísel rodičov, môžu prísť k nám. Po predložení svojho rodného listu a preverení údajov v systéme môžu požiadať o opravu údajov v súvislosti s vyplácaním rodičovského dôchodku. Na tento účel sú vyhradené stránkové dni a v utorok vybavujeme elektronické podania,“ vysvetľuje dôvody zmeny stránkových dní vedúca CSO Martina Chlebová.

Foto: ilustračné

Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk

Tlačiť
    Naposledy upravené: 3. júla 2023