Čo s hmyzom, ktorý chce prezimovať vo vašom byte?
Aj keď počasie býva počas septembra a októbra ešte prívetivé, postupne treba rátať s ochladzovaním. Voľne žijúce živočíchy začnú hľadať miesto, kde by prečkali nepriaznivé zimné obdobie. Týka sa to aj hmyzu, ktorý na tento účel používa rôzne štrbiny či dutiny, no často aj ľudské príbytky. A tak aj obyvatelia karloveských panelových bytových domov musia so skracujúcimi sa dňami rátať i s neželanými návštevníkmi.
Ako upozorňuje entomológ Marek Semelbauer ide o jav, s ktorým sa zrejme stretávali aj naši predkovia, i keď spektrum týchto neželaných návštevníkov
bolo pravdepodobne trochu odlišné a dané miestnymi podmienkami. Časť druhov hmyzu však prežíva v ľudských príbytkoch neustále, napr. švehly, ktoré sú ale vyslovene neškodné, alebo známe mravce „faraóny“.
„V zásade ide o druhy, ktoré zimujú ako imága (posledné štádium pri vývine hmyzu, dospelý jedinec, pozn. redakcie). Sú to predovšetkým bzdochy, muchy, niektoré chrobáky a motýle. Napr. babôčky prirodzene zimujú v dutých stromoch, ale sú schopné prečkať zimu aj v pivniciach, záhradných chatkách a pod. Takýto hmyz je prevažne neškodný, hoci v domácnostiach nie je žiadúci,“ vysvetľuje Marek Semelbauer.
Príkladom môže byť nepôvodná lienka východná, ktorá obsahuje horký a alergizujúci alkaloid metoxypyrazín, ktorý navyše spôsobuje trvanlivé žlté fľaky. Mnohé bzdochy majú pachové žľazy, čo je nepríjemné, ale nie nebezpečné. Ale v domácnostiach zimujú aj vyslovene užitočné a krásne druhy ako napr. zlatoočky. Tieto sa živia voškami, čo ocení každý záhradkár.
„Asi sa nevyhneme tomu, aby sa hmyz tlačil do domácnosti. To je akoby ste chceli, aby vtáky prestali spievať. Keď už je dnu, môžete si ho buď ponechať, veď kto by nechcel zlatoočku alebo babôčku, alebo odstrániť, ak je to potenciálny škodca ako napr. potravinové mole,“ radí Marek Semelbauer.
Pokiaľ ich nemáte v interiéri veľa, stačí ich podobrať na kúsok papiera a vyhodiť z okna. Ak však máte v byte či dome desiatky či stovky napríklad zimujúcich lienok východných, je možné použiť vysávač. Odborníci však v takomto prípade odporúčajú do ústia vysávačovej rúry vložiť starú ponožku alebo kratšiu pančuchu, v ktorej sa hmyz zachytí. Inak vám hrozí, že sa nepríjemného pachu po nepozvaných hosťoch vo vysávači tak skoro nezbavíte.
Všetok hmyz, ktorý sa na jeseň nasťahuje do vášho príbytku, môžete s pokojným svedomím vyhodiť von na mráz. Väčšina drobných druhov v období zimného spánku prežije aj mínus 15°C. Ak hmyz zahrabete vonku do hromady suchého lístia, bez ujmy prežije do jari. Nachytaný hmyz môžete vypustiť napríklad aj v lese. Takisto môžete vrecúško s pochytaným
hmyzom strčiť na zimu do chladu a na jar vypustiť lienky a iný užitočný
hmyz do záhrady. Pokiaľ ho však necháte v teplom byte, najskôr zomrie od hladu a smädu. Navyše, čiastočky z rozpadajúceho sa hmyzu môžu spôsobovať alergie.
Foto: ilustračné – Obrubnica americká (internet)
Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk
Naposledy upravené: 9. septembra 2021