Hlavné mesto vyhlásilo výzvu pre zlepšenie verejných priestorov
1. apríla 2021
Nadácia mesta Bratislavy vyhlasuje poslednú ôsmu výzvu v tomto kalendárnom roku. V Grantovom programe KOMUNITY v partnerstve s Metropolitným inštitútom Bratislavy ide o výzvu s názvom Funkčnejšie verejné priestory. Vo výzve podporí projekty, ktoré profesionálne zasahujú do verejného priestoru, smerujú k environmentálnej udržateľnosti, sú sociálne inkluzívne a nadväzujú na existujúce komunitné aktivity v Bratislave. Výzva je určená pre široké spektrum žiadateľov a žiadateliek – z mimovládnych neziskových organizácií, ako aj z neformálnych iniciatív, ktoré zastupuje fyzická osoba. Vo výzve je alokovaných 100 000 eur a bude otvorená do 30.4. 2021.
Spustenie výzvy Funkčnejšie verejné priestory nadväzuje na predošlé nadačné oblasti podpory Komunitné aktivity a Komunitné priestory, ktoré skvalitňujú každodenný život Bratislavčaniek a Bratislavčanov. Zámerom výzvy je podporiť revitalizáciu bratislavských verejných priestranstiev, ktoré slúžia komunitným účelom, rozširujú priestorové kapacity komunít, oživujú doteraz nevyužívané verejné priestory a smerujú ku kvalitnejšie trávenému času v blízkych susedstvách. Už vyše roka pandémia znemožňuje pohyb a pobyt na miestach, v ktorých sa dalo aktívne alebo pasívne tráviť čas – v rozhovoroch na terasách či lavičkách, bratislavských múrikoch a schodoch, susedstvách a dvoroch.
Práve teraz intenzívne rastie potreba mať dostatok kvalitného verejného priestoru v blízkosti svojich bytov a domov pri každodenných aktivitách. Tieto najčastejšie žité miesta vytvárajú pozitívny vzťah k svojmu okoliu a mestu, dokážu rozvíjať účasť na spoločnom spravovaní verejného života v jeho najrôznejších podobách, preto podporujeme aktívnych ľudí, aby sa zapojili a zlepšili verejné priestory vo svojom okolí.
100 000 eur rozdelia rovnomerne do bratislavských okresov
Cieľom výzvy je rovnomerná podpora projektov na území celej Bratislavy podľa jednotlivých okresov. V závislosti od rozsahu a dopadu aktivít budú projekty podporené finančnými čiastkami vo výške 2 000 , 5 000 a 10 000 eur. Pri najvyššej sume budú musieť svoje zámery grantisti a grantistky odkonzultovať s expertami a expertkami z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB). Taktiež môžu využiť konzultácie a pomoc pri vybavovaní súhlasu od majiteľov pozemkov, ktoré vlastní Hlavné mesto Bratislava a pomoc pri legálnom usporiadaní ďalších vlastníckych vzťahov.
MIB pripravil Manuál verejných priestorov, ktorý prináša pravidlá vo voľne prístupných dokumentoch, ako tvoriť a obnovovať verejné priestory, aby boli atraktívnejšie a funkčné. Príklady dobrej praxe môžu inšpirovať k tomu, ako vytvoriť komunitnú záhradu, upraviť terén, zaobstarať si kompostéry, prispôsobiť výmenníkové stanice alebo kontajnerové stojiská.
Pri posudzovaní projektov budú jednými z rozhodujúcich kritérií inkluzívnosť a udržateľnosť navrhovaných aktivít. Do projektov by sa rovnako mali dobrovoľnícky zapájať rozmanité skupiny obyvateliek a obyvateľov. Ekologická perspektíva znamená zohľadniť reakciu na klimatické zmeny, ako je podpora biodiverzity, uvážené hospodárenie so zrážkovou vodou a zero waste prístup. Všetky kritériá a podmienky podpory sú podrobne uvedené v texte výzvy. Projekty budú tradične posudzovať nezávislí experti a expertky.
Nadácia mesta Bratislavy je moderný a transparentný systém grantovej podpory mesta, ktorý funguje od roku 2020. Jej hlavným poslaním je napĺňať verejné politiky mesta na princípe „predĺženej ruky“, kedy o kvalite projektov rozhodujú renomovaní odborníci a odborníčky. Výhodou je zrýchlenie schvaľovacieho procesu a zavedenie elektronického systému na podávanie žiadostí.
Všetky podrobné informácie nájdete na webe vyhlasovateľa výzvy Nadácia mesta Bratislavy a partnera výzvy Metropolitný inštitút Bratislavy.
Foto: Marek Velček
Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk
Naposledy upravené: 1. apríla 2021