tlačidlo pre návrat hore
menu hamburger tlačidlo menu
facebook instagram
webstranka@karlovaves.sk
Mapa Stránky

Karlova Ves otvorila Komunitné vzdelávacie centrum pre klímu a biodiverzitu

Centrum bude podporovať komunitný život, vzdelávať  a zvyšovať povedomie žiakov, študentov, odbornej a laickej verejnosti o problematike zmeny klímy. Návštevníci sa dozvedia o možnostiach zmiernenia dopadov zmeny klímy a prispôsobenie sa jej dôsledkom, ako aj o potrebe zachovania rozmanitosti rastlinnej a živočíšnej ríše. Vo vzdelávacom centre budú vysvetľovať praktické opatrenia, ako sa prispôsobiť meniacej sa klíme.

Komunitné vzdelávacie centrum pre klímu a biodiverzitu sa nachádza v priestoroch Základnej školy Alexandra Dubčeka (vchod je z bočnej strany od Ul. Ľudovíta Fullu) a otvorili ho v pondelok 3. októbra. Pozostáva z prezentačnej miestnosti, náučného chodníka, ktorý bude venovaný podpore biodiverzity a ukážke prototypov interaktívnych modelov, ktoré ilustrujú adaptačné a mitigačné (zmierňujúce) opatrenia v súvislosti so zmenou klímy.

Náučný chodník ukáže širokú paletu opatrení na podporu biodiverzity, ktoré boli použité v športovo-rekreačnom areáli Majerníkova – od hmyzích hotelov, úkrytov pre ježkov a plazy, kŕmnych a hniezdnych búdok pre vtáky, cez vysadené stromy a kríky, nekosené trávnaté plochy, bylinkovú záhradu, eko-altánok so zelenou stenou a malé zelené strechy vetracích šácht CO krytov so zberom dažďovej vody.

Centrum bude vzdelávať deti a študentov v environmentálnej oblasti, radiť bytovým správcom či spoločenstvám pri obnove obytných a verejných budov. Odbornej komunite poskytne platformu pre zdieľanie vedomostí a skúseností. Neformálnym zoskupeniam občanov či občianskym združeniam umožní stretávanie sa a výmenu skúseností pri organizovaní environmentálnych aktivít.

Do klimatických tém sú zapojení aj žiaci školy. V átriách sú umiestnené informačné panely, ktoré ich od ranného veku motivujú k zamýšľaniu sa nad tým, ako počas prichádzajúcej zimy hospodárne nakladať s teplom a neprichádzať oň. Budú mať informácie aj o tom, ako počas jari a leta využívať slnečnú energiu, ako počas leta účinne a  priateľsky k prírode chrániť obydlia pred úpornými horúčavami, ale aj nad tým, prečo treba zachytávať dažďovú vodu. Súčasťou prezentácie je aj vysvetľujúca kampaň o tom, čo je uhlíková stopa a ako súvisí so zmenou klímy. Vznik centra bol podporený v rámci projektov DELIVER (program LIFE) a MITADAPT (Nórske granty).

Pri príležitosti otvorenia Komunitného vzdelávacieho centra pre klímu a biodiverzitu vydala mestská časť Bratislava Karlova Ves tlačovú správu, k dispozícií je tu.

mitadapt

Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk

Tlačiť
    Naposledy upravené: 3. októbra 2022