Na zber kuchynského bioodpadu nepoužívajte plastové vrecká
15. novembra 2023

Karlovešťania si už v prevažnej miere zvykli na triedenie biologicky rozložiteľného odpadu z kuchýň. Až pri jeho spustení mnohí zistili, akú veľkú časť odpadu zaberá. U niekoho zavážili ekonomické argumenty o znížení nákladov na komunálny odpad, keďže zber bioodpadu je na rozdiel od komunálneho odpadu bezplatný. U druhých možno viac zavážilo ekologické hľadisko vzhľadom na to, že tento typ odpadu je možné zmysluplne recyklovať. Bratislavskí smetiari upozorňujú, že z času na čas sa v hnedých nádobách objaví bioodpad vhodený nesprávnym spôsobom, čím sa znehodnocuje aj úsilie tých, ktorí to robia správne. Najčastejšie ide buď o odpad vhodený priamo bez obalu alebo je vložený do nesprávneho obalu.
Ako správne triediť kuchynský biologicky rozložiteľný odpad?
„Odpad sa vhadzuje do hnedej nádoby v riadne zauzlenom kompostovateľnom vrecku. Do nádob na oddelený zber kuchynského bioodpadu nepatria tekuté ani voľne pohodené zvyšky potravín. Kompostovateľné vrecko v odvetrávanom kuchynskom košíku eliminuje vlhkosť a biologické procesy. Jeho používaním a riadnym zauzlením predchádzame tvorbe zápachu, tekutín a výskytu hmyzu,“ opakuje zásady správneho triedenia manažérka externej komunikácie spoločnosti OLO Zuzana Balková.
Ak do vrecka vhadzujete zvyšky živočíšnych produktov (najmä mäso), odporúčajú ich zabaliť najskôr do novinového papiera (nie letákového) alebo do papierových kuchynských utierok. Kuchynský odpad treba vložiť do kompostovateľného vrecka, držať pri izbovej teplote, nevystavovať slnku a uchovávať v tme. S cieľom vyhnúť sa nepríjemnému zápachu v domácnosti odporúčajú včasné vynášanie naplnených a zauzlených vreciek do hnedej nádoby. Nemusíte čakať, kým bude vrecko úplne plné.
Pokazené salámy či syry nevyhadzujte s plastovým obalom
„Ďalšou zásadnou chybou je vhadzovanie nespotrebovaných potravín v originálnych plastových obaloch napríklad od šunky, syra, jogurtov, nátierok a podobne. Takýto plastový odpad nepatrí do zberu kuchynského bioodpadu. Taktiež sa stretávame so situáciou, že v zbernej nádobe sa objavuje odpad, ktorý patrí do inej zbernej nádoby alebo do triedeného zberu ako napríklad zaváraniny v sklenených pohároch, plastové fľaše, plechovky, plastové sieťky od zeleniny (zemiaky, cibuľa),“ upozorňuje Zuzana Balková.
Do hnedých nádob nepatria plastové vrecká
Smetiari si všímajú, že v hnedých nádobách je nejeden raz kuchynský odpad zabalený v plastovom vrecku. „Plastové vrecká do nádoby na zber kuchynského bioodpadu určite nepatria. Na triedenie kuchynského bioodpadu je potrebné používať výlučne kompostovateľné vrecká označené OK compost alebo OK HOME compost. Doposiaľ zapojené domácnosti, ktoré už vyčerpali vrecká zo štartovacieho balíčka, si môžu ďalšie bezplatne vyzdvihnúť na vrátnici karloveského miestneho úradu alebo na Zákazníckom centre OLO na Ivanskej ceste 22,“ uzatvára Zuzana Balková.
Foto: Niektorí Karlovešťania nesprávne vhadzujú kuchynský odpad do nádob bez toho, aby ho zaviazali do kompostovateľného vrecka.
Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk
Naposledy upravené: 15. novembra 2023