Obyvatelia komplexu Kaskád budú príkladom pre ostatných
Dažďovú vodu nebudú zbytočne odvádzať do kanalizácie, ale ju využijú tak, ako sa patrí. Obyvateľov nečakajú žiadne úlohy, všetko za nich urobí miestny úrad. Premenou prejde verejný vnútroblok komplexu Kaskády medzi ulicami Kresánkova a Hany Meličkovej. Prvé dve fázy, ktoré by tento verejný priestor mali skvalitniť, budú realitou už tento rok.
Projekt je naplánovaný v troch etapách. V prvých dvoch etapách realizovaných v tomto roku odvedú vodu do dvoch podzemných nádrží z časti striech a obytných terás z vrchného a spodného bytového komplexu na Ulici Hany Meličkovej. Zatrávnený povrch bude naďalej prístupný aj pre verejnosť. Dažďová voda má dobré zloženie, neobsahuje chlór a veľmi dobre rozpúšťa živiny. Je veľmi vhodná na polievanie kvetov, stromov, trávnikov, aj zeleniny.
Pribudnú stromy aj kríky
Prvý dobrý efekt sa prejaví na tráve a stromoch. Kvapôčkovým závlahovým systémom sa voda dostane ku stromom a trysková závlaha bude zavlažovať aj trávu. Tento spôsob závlahy je šetrný voči nadmernému premočeniu prostredia a udržiava optimálny stav vlahy v zeleni. V parku pribudne 21 nižších aj vyšších stromov a 84 kríkov.
Návštevníkov potešia aj záhony a kvitnúca lúka
Dažďová voda z chodníkov a okolitých svahových trávnikov bude gravitáciou privádzaná do dvoch mokraďových záhonov s vodným biotopom a siedmich zatrávnených zádržných plôch, ktoré budú lahodiť oku výzorom kvitnúcej lúky. Mokraďové záhony aj vodozádržné plochy prispejú k zlepšeniu okolitej mikroklímy.
Vypočuli názor mnohých obyvateľov Kaskád
Karlova Ves predstavila tento projekt verejnosti ešte v marci, zároveň niekoľko rokov úrad zbieral podnety od obyvateľov. Priestranstvo v okolí komplexu vybrala Karlova Ves ako miesto, kde ľuďom chýba zeleň. V lete trpia vysokými teplotami. Pri zrážkach prudko odtekajúca voda spôsobovala problémy v bytových komplexoch.
Obnova parku Kaskády je možná vďaka združeným prostriedkom z európskych projektov PERFECT – Planning for Environmental Resource Efficiency in European Cities and Towns, DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy a projektu MITADAPT: Nízkouhlíková Bratislava-Karlova Ves odolná voči zmene klímy, adaptačné a mitigačné opatrenia, ktorý získal financie z Grantov Nórska a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk
Naposledy upravené: 15. júla 2021