tlačidlo pre návrat hore
menu hamburger tlačidlo menu
facebook instagram
webstranka@karlovaves.sk
Mapa Stránky

Seniori sa dozvedia ako predchádzať zlomeninám spôsobených osteoporózou

21. septembra 2018

Ak nechcete utrpieť zlomeninu, príďte na bezplatnú prednášku. Bude v zasadačke Miestneho úradu Karlova Ves v stredu 26. 9. od 14.00 h približne do 16:30 h. Bude spojená aj s demonštráciou základného vyšetrenia zameraného na riziko pádov.

Identifikovať rizikové faktory je pomerne ľahké na základe série otázok. Ohrozený človek si môže byť potom vedomý hrozby a preto môže aj aktívne znížiť rizikové faktory, predovšetkým zmenou svojho životného štýlu. Aj preto bude súčasťou prednášky dotazník, ktorý účastník vyplní ešte pred prednáškou.

Druhý dotazník vyplní po prednáške, aby bolo možné porovnať mieru vedomostí o problematike, ktoré získa účastník vďaka prednáške. Zároveň pomáha prednášajúcemu zamerať sa na informácie, ktoré nie sú účastníkom dostatočne jasné. Po prednáške bude nasledovať diskusia, v ktorej prednášajúci odpovie na otázky z publika.

LETÁK K PREDNÁŠKE NÁJDETE TU

Osteoporóza – zákerný zlodej kostí

Osteoporóza je celkové ochorenie kostí, ktoré vzniká z viacerých príčin. Primárna postmenopauzálna osteoporóza sa prejaví počas prvých 5-10 rokov po menopauze ako následok straty ženských pohlavných hormónov. Primárna vekom podmienená osteoporóza vo veku nad 60-65 rokov sa vyskytuje ako následok nedostatku vápnika a vitamínu D3. Sekundárna osteoporóza môže vzniknúť ako komplikácia rôznych ochorení (reumatických, onkologických, porúch trávenia, vážnejšieho poškodenia činnosti obličiek, pečene, žliaz s vnútorným vylučovaním a pri dlhodobej nepohyblivosti.

Nerozpoznaná a neliečená prechádza do pokročilého štádia, ktoré sa prejaví zlomeninou, najčastejšie v oblasti predlaktia, stehnovej kosti alebo stavcov. Nebezpečné sú najmä zlomeniny stehnovej kosti. Končia stratou sebestačnosti pacienta, ba dokonca jeho úmrtím na komplikácie v dôsledku dlhodobého pobytu na lôžku, napríklad na zápal pľúc.

V priemyselne vyspelých európskych krajinách trpí na osteoporózu približne 5 až 6 percent obyvateľstva. Pravdepodobnosť prekonať do konca života zlomeninu krčku stehennej kosti má vo veku päťdesiat rokov zo sto žien sedemnásť a zo sto mužov šesť,“ upozorňuje lekár Juraj Wendl z Ambulantného centra pre osteológiu a reumatológiu v karloveskej poliklinike. „Osteoporóze sa dá predchádzať prevenciou, prípadne ju aspoň diagnostikovať a liečiť skôr, ako sa prejaví charakteristickými zlomeninami,“ doplnil.

Osteoporotické zlomeniny ako príčina úmrtia ohrozujú taký istý počet žien ako rakovina prsníka, infarkt myokardu a náhla cievna mozgová príhoda spolu. Len na zlomeniny hornej časti stehnovej kosti zomiera do jedného roka po úraze asi štvrtina pacientov. Ostať invalidom dlhodobo pripútaným na lôžko, trpieť bolesťami a byť odkázaný na pomoc iných ľudí môže byť často horšie ako rýchla smrť. Takto býva postihnutá asi tretina pacientov. Bolesti, najmä v oblasti chrbtice, sa stupňujú pri predklone, chôdzi či dlhšom stoji.

Ako zistíte, či sa to týka aj vás?

Lekár každému pacientovi – päťdesiatnikovi položí niekoľko jednoduchých otázok, ktorými zistí rizikové faktory osteoporózy: Mali ste vy, vaši rodičia, starí rodičia alebo súrodenci vo veku po štyridsiatke zlomeninu predlaktia, stehnovej kosti či stavca? Máte sedavé zamestnanie? Chodíte všade autom, takže na prechádzky sa nedostanete ani na polhodinku denne? Vyhýbate sa slnku? Chýbajú vo vašej strave mliečne potraviny, fajčíte, pijete alkohol, prípadne niekoľko káv denne? Mávate často hnačky? Spozorovali ste, že sa vaša postava zmenšuje alebo že sa vám výrazne zaguľatil chrbát? Máte štíhlu a drobnú postavu?

Vysoké riziko majú predovšetkým ženy s prechodom pred 45. rokom, s dlhotrvajúcimi výpadkami menštruačných cyklov či pacienti s určitými poruchami trávenia, s hormonálnymi poruchami, s poruchami funkcie obličiek alebo dlhodobo liečení kortikosteroidmi či cytostatikami.

Odhaduje sa, že v Slovenskej republike to je 180 tisíc žien a ďalších 350 tisíc má výrazné riziko jej vzniku. U približne 20 percent žien vo veku od 50 do 65 rokov sa osteoporóza prejaví svojou najhoršou komplikáciou – osteoporotickou zlomeninou, najmä zlomeninou predlaktia. Vo veku nad 65 rokov je to najmä zlomenina stehnovej kosti alebo stavca chrbtice. Hrozia každej tretej žene a každému šiestemu mužovi“, informuje Juraj Wendl.

Dôležitá je strava

Ak úplne vylúčite mlieko a mliečne výrobky, dostanete v ostatnej potrave približne 500 mg vápnika denne. Dospelý človek by mal vypiť denne pol litra mlieka alebo zjesť 50 g tvrdého syra či jeden-dva jogurty, najlepšie biele. Získa tak ďalší 500 mg vápnika. Nátierkové syry sú menej vhodné.

Dospelí ľudia s intoleranciou mlieka a mliečnych výrobkov sú vnímaní už ako pacienti, pretože majú deficit enzýmu laktázy, čo sa prejavuje neznášanlivosťou mlieka, nafukovaním, dokonca až hnačkami. Nesmieme zabúdať hlavne na ženy po prechode a mužov aj ženy po 65. roku života. Ich potreba vápnika je ešte vyššia, až 1200 – 1500 mg denne. Dosiahnuť takýto príjem vápnika len pomocou mlieka a mliečnych výrobkov je už pomerne ťažké, a to aj z ekonomických dôvodov. Časť dôchodcov si tvrdé syry, mlieko a jogurty každý deň jednoducho nemôže dovoliť. Potrebný vápnik si možno doplniť aj liekovými prípravkami alebo niektorými minerálnymi vodami,“ vysvetľuje Juraj Wendl.

Možno ešte dôležitejšie ako vysoký príjem vápnika je mať v tele dostatočné zásoby vitamínu D, ktorý podporuje vstrebávanie vápnika v čreve z potravy do krvi, a napríklad aj obmedziť príjem sodíka. Znamená to menej soliť a vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom sodíka (najmä konzervované mäsové výrobky).

Najohrozenejšou skupinou sú starší ľudia

Často vychádzajú z domu či bytu len na krátky čas alebo sa celý deň zdržujú dnu, ich koža teda nedostane dostatok slnečného žiarenia na tvorbu potrebného množstva vitamínu D. Doma viac sedia alebo ležia na lôžku, ich kostná novotvorba je výrazne spomalená. Ak nová kosť navyše nie je dostatočne nasýtená vápnikom (pri nedostatku vitamínu D3 alebo vápnika), je málo pevná a odolná. Slabé kosti pobolievajú, preto sa ľudia pohybujú ešte menej, ich svalstvo sa nečinnosťou stráca, nervovo-svalová koordinácia sa zhoršuje, zrak slabne, prichádzajú závraty, starší ľudia viac padajú a ich málo odolné kosti sa častejšie lámu. No aj vo vyššom veku možno tieto procesy spomaliť, ba až zastaviť. Často stačí pravidelne užívať vápnik a vitamín D3, cvičiť špeciálne cviky zamerané na spevnenie svalstva a zlepšenie pohybovej koordinácie, ďalej je potrebná správna liečba vysokého krvného tlaku, lieky proti závratu, obmedzenie tlmivých liekov a liekov na vyvolanie spánku, zlepšenie osvetlenia bytu, kontrola zraku, predpísanie správnych okuliarov. Dôležité je pravidelne sa hýbať, chodiť pešo, cvičiť, prestať fajčiť, obmedziť alkohol a solenie kuchynskou soľou, mať dostatok vitamínu D. V lete hlavne dôležitý pobyt na miernom slnku, v októbri až apríli je vhodné brať prípravky s vitamínom D.

Akým spôsobom si má človek, u ktorého diagnostikovali osteoporózu, upraviť stravu ?

Štvrtinu denného príjmu potravín by mali tvoriť obilniny a zemiaky, 20 percent zelenina, 25 percent mliečne výrobky, 10 percent ovocie, 8 percent vajcia a mäso. Vhodné je jesť morské ryby. Odporúča sa piť zeleninové a ovocné šťavy, bylinkové čaje, z minerálok hlavne tie so zvýšeným obsahom vápnika a nižším obsahom sodíka. Viac ako tri šálky kávy denne už môžu byť rizikové pre nadmerné vylučovanie vápnika obličkami. Nie je vhodné jesť veľa mäsa.

Aký druh cvičenia je odporúčaný?

Vhodná je chôdza po dobu 30 – 45 minút, a to v každom ročnom období. Samozrejme, nie je rozumné chodiť na prechádzku v zime, keď hrozí pošmyknutie a pád na námraze, snehu alebo na ľade. Najmenej vhodné je ležať. Skvelá je fitlopta. Pri cvičení budujete svalovú hmotu i schopnosť koordinácie pohybov. Na liečbu pohybom nie je nikdy neskoro. Pacienti vo vážnom štádiu, ktorí popisujú bolesti chrbtice pri vysávaní, pri nosení ťažkých nákupov, pri práci v záhrade, sa domnievajú, že sa majú šetriť. „Mimoriadne dôležité je zabrániť pádom. Pacient s osteoporózou nemá po byte chodiť v papučiach, ale v pevnej obuvi, nesmie mať vyleštené parkety a na nich neupevnené koberčeky, na ktorých sa môže pokĺznuť, zakopnúť a spadnúť. Má opatrne vchádzať do vane, aby sa nepošmyklo a ak sa dá, treba uprednostniť sprchový kút pred vaňou., Dôležité je mať doma dobré osvetlenie. Rizikové je zlé počasie – sneh , dážď, mráz, klzké chodníky a cesty, dlážka v kúpeľni a vaňa, ktoré nemajú protišmykovú úpravu, nevhodná obuv s vysokou alebo hladkou podrážkou. Najlepšie sú športové topánky do výšky členku s nízkym podpätkom,“ uzatvára Juraj Wendl.

Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk

Tlačiť
    Naposledy upravené: 21. septembra 2018