tlačidlo pre návrat hore
menu hamburger tlačidlo menu
facebook instagram
webstranka@karlovaves.sk
Mapa Stránky

Sídlisko Dlhé diely a zmena klímy 2023 – čo sa zmenilo po troch rokoch

Obyvatelia sa môžu ešte do zajtra 12. septembra zapojiť do dotazníkového prieskumu, zameraného na zmenu klímy.

Karlova Ves realizovala počas uplynulých približne piatich rokov na sídlisku Dlhé diely viacero opatrení na prispôsobenie sa či zmiernenie dopadov zmeny klímy. Zamerala sa tiež na biodiverzitu. Mestskú časť v tejto súvislosti opäť zaujíma, či a aké zmeny obyvatelia tohto sídliska zaznamenali. Realizuje preto dotazníkový prieskum.

Dotazník bol uverejnený v Karloveských novinách, vyplnený dotazník v tlačenej podobe môžu obyvatelia doniesť na miestny úrad alebo ho vyplniť on-line, prípadne. Respondent však musí mať aspoň 16 rokov.

V rámci opatrení boli vysadené stromy, kry i kvetinové záhony, pribudla popínavá zeleň na stenách či múroch, zelené strechy na budovách, dažďové záhrady či nádoby na zber dažďovej vody. Vznikli kvetinové lúky a mestská časť zmenila režim kosenia. Pribudli vtáčie búdky, úpravy fasád s možnosťou hniezdenia dažďovníkov, hmyzie hotely, úkryty pre ježkov, jašterice a slepúchy, ale aj netopiere. Mestskú časť teraz zaujíma, aký účinok majú tieto opatrenia na obyvateľov i biodiverzitu na sídlisku. Rovnako tak,
kde by sa mali tiež zrealizovať. Obyvatelia môžu vyjadriť svoj názor na to, ako sú spokojní so životom na sídlisku počas leta z hľadiska klimatických podmienok. V prípade nespokojnosti môžu uviesť aj konkrétne dôvody, napríklad horúčavy doma i vonku, nemožnosť sa schovať do tieňa, chýbajúca možnosť osvieženia pri vodných prvkoch či absencia pitných fontánok. Vyjadriť sa môžu tiež k prašnosti, množstvu
vysušených trávnikov či nízkemu množstvu kvetov a kvitnúcich lúk ako prirodzených zvlhčovačov
vzduchu. Dotazníkový prieskum je súčasťou projektu DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene
klímy
. Financovaný je zo zdrojov Európskej komisie. Prieskum organizuje miestny úrad už tretíkrát. Prvýkrát ho mestská časť realizovala na jeseň 2018, druhý raz na jeseň 2020. Tretí prieskum prichádza po troch rokoch. Link na online vyplnenie dotazníka nájdete tu.

Ilustračný obrázok: autor Zuzana Lehká, pre BROZ – partnera projektu DELIVER

Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk

Tlačiť
    Naposledy upravené: 11. septembra 2023