Škôlkari sa zapoja do projektu Zdravé oči už v škôlke
8. novembra 2019
Väčšina karloveských materských škôl (MŠ) sa zapojí do projektu Zdravé oči už v škôlke. V rámci neho zrakoví terapeuti skontrolujú zrak dvadsiatim tisícom detí z MŠ na celom Slovensku.
„Zapojili sme sa už aj v minulosti. Na základe meraní sa zistili u niektorých detí odchýlky. Rodičia dostali správu a odporúčanie navštíviť očného lekára. Doposiaľ netušili o odchýlkach vo videní ich detí, takže vyšetrenie na pôde MŠ bolo nielen užitočné, ale pre deti i bez zbytočného stresu,“ opisuje skúsenosti s projektom riaditeľka MŠ Kolískova 14 Monika Šuleková. Do projektu sa prihlásili aj tentokrát.
Ako informuje riaditeľka MŠ Majerníkova 11 Iveta Ryzá, do projektu sa chceli zaregistrovať už minule, ale nebolo to možné z kapacitných dôvodov. „Som veľmi rada, že registráciu opäť spustili, takže som zaregistrovala všetky deti z našej MŠ,“ dodáva. „Do projektu sa zapojila MŠ Pod Rovnicami už v minulosti, naposledy v školskom roku 2018/2019, takže v tomto školskom roku by to bolo aktuálne len pre novoprijaté deti, a to podľa záujmu rodičov,“ hovorí riaditeľka Jana Čechová.
Do projektu sa podľa riaditeľky Martiny Horváthovej zapojí aj MŠ L. Sáru. Tento rok sa im to podarilo, lebo, ako povedala, nie je jednoduché zapojiť sa, treba reagovať hneď, ako sa projekt spustí. Riaditeľka MŠ Ľ. Fullu 12 Eva Jurská si myslí, že starostlivosť o zrak a prevencia ochorení sú dôležité, preto sa do projektu zapoja.
Vyšetrenie je zacielené na odhalenie refrakčných porúch zraku ako ďalekozrakosť, krátkozrakosť, anizometropia (napríklad jedno oko je ďalekozraké, druhé je blízkozraké, pozn. red.), tupozrakosť a škúlenie. Každá z nich má za následok zníženie zrakovej ostrosti a musí sa korigovať okuliarmi. Vekový rozptyl detí na skríning je určený od 3 do 6 rokov a je vybraný zámerne. Do šiesteho roku života sa ešte deťom vyvíja videnie, takže včasnou a adekvátnou liečbou ho možno ovplyvniť. „Škôlkar doma väčšinou nevie sám povedať, že vidí horšie alebo inak, preto si poruchu zraku nemusí všimnúť ani rodič. Môže však testovať zrak svojho dieťaťa aj v domácom prostredí, napríklad sa zahrať na piráta, aby prekrývaním očí zistil, či vidí oboma očami rovnako, či rozoznáva detaily a farby,“ hovorí Beáta Bušányová, odborná garantka projektu Zdravé oči už v škôlke a primárka Kliniky detskej oftalmológie Národného ústavu detských chorôb.
Špeciálne prístroje – autorefraktometre, pripomínajú usmievavý fotoaparát a deti zaujmú veselými zvukmi. Vyškolení pracovníci Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v priebehu školského roka navštevujú materské školy, aby skontrolovali, či deti nemajú nábeh na niektorú z najčastejších očných porúch. „Kontrola zraku je rýchla, dieťaťa sa vôbec nedotýkame, pretože meriame na diaľku. Prístroj nám v podstate premietne do čísel to, ako škôlkar vidí, a naši pracovníci to vyhodnotia,“ vysvetľuje Tatiana Winterová, riaditeľka ÚNSS. Každé dieťa dostane certifikát o vyšetrení, ktorý v prípade odchýlky rodič zanesie pediatrovi. Keď ten zistí u dieťaťa zníženú zrakovú ostrosť, odošle ho na vyšetrenie k oftalmológovi.
Projekt podporuje už štvrtý rok občianske združenie BILLA ľuďom. Vlani sa pracovníci ÚNSS pozreli na oči 20 285 škôlkarom, z nich 2955 dostalo odporúčanie na kontrolu zraku odborníkom. Minulý školský rok navštívili 447 škôlok. V novom, už 4. ročníku, sa popri spokojnosti rodičov môžu predškolské zariadenia tešiť aj na edukačné hračky, ktoré boli pre projekt vyrobené na mieru, aby deťom pomohli cibriť si zrak, a aj jemnú motoriku.
Foto: OZ BILLA ľuďom
Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk
Naposledy upravené: 8. novembra 2019