Spojená škola na Tilgnerovej ulici oslavuje 50 rokov
Písal sa rok 1970 a novovznikajúce sídlisko potrebovalo novú školu. Pred polstoročím bola postavená základná škola na Tilgnerovej ulici. Odvtedy prešla výraznými obmenami a jej bývalí aj súčasní žiaci a pedagógovia majú na čo spomínať.
Prvého septembra 1970 sa otvorili na Tilgnerovej brány čerstvo dokončenej školy. Deväťročná základná škola začínala s 22 triedami pre 800 žiakov. Škola sa rýchlo stala pevným bodom rozširujúceho sa sídliska. Niektoré ročníky boli natoľko početné, že sa muselo pristúpiť k výučbe na zmeny.
Na úplné začiatky spomína s nostalgiou aj známy lekár Jozef Španka, ktorý nastúpil v školskom roku 1970/1971 do školy ako prvák. „Boli sme decká, ktoré sa prisťahovali na novovznikajúce sídlisko, deti z rodín, ktorých domy boli asanované, práve kvôli sídlisku. Bolo to neskutočné, išlo o naozaj veľmi modernú školu aj z hľadiska dnešných kritérií. Pokiaľ viem, bola to aj prvá škola tohto architektonickeho typu v Československu. Tilgnerka mala odjakživa veľmi kvalitný učiteľský zbor, učebne vybavené modernými učebnými pomôckami, na tú dobu skvelou elektronikou, krásne átrium, telocvične a veľký školský dvor. V školskom roku 1975/76 došlo k významnej zmene, keď bola vytvorená nová trieda s vyučovacím jazykom anglickým,“ približuje prvé školské roky Jozef Španka.
Významný posun vpred znamenalo v roku 1992 pre školu zaradenie osemročného gymnázia do siete škôl. Škole značne pomohla aj nadstavba v rokoch 1996/1997, po ktorej sa rozšírili jej kapacity o osem tried a dva učiteľské kabinety. Od roku 2013 funguje na škole aj bilingválne slovensko-anglické gymnázium.
Vývoj školy počas piatich desaťročí zažila aj najdlhšie slúžiaca pedagogička Ľudmila Palušková, ktorá tento rok odišla do dôchodku. „Už vtedy sme boli jednou z najlepších bratislavských škôl. Tu som sa naučila tvrdo a zodpovedne pracovať. A čo mi bude na dôchodku chýbať najviac? Milí a super ľudia, ktorí sú vo vedení a ktorí tu učia. Dôležité je mať v živote ľudí, ktorí vám veria a tešia sa z vašich úspechov a majú rovnaké ciele ako vy,“ hovorí Ľudmila Palušková. Jedným zo stálic školy je aj prvý školník Ľudovít Berky, ktorý býva v školskom služobnom byte.
Do Tilgnerky chodili aj politici či hudobníci
Počas polstoročia prešli školou tisíce žiakov. Medzi jej absolventov patria napríklad Andrej Juris, František Mikloško, Oskar Rózsa či Daniel Krajcer. Aktuálne ju navštevuje 1 080 žiakov v 43 triedach, ktorým sa venuje 95 pedagógov. Medzi súčasnými študentmi sa nájdu aj úspešní športovci ako Robert Ruffini, Tamara Vidová, Lucia Drábeková alebo Hana Máleková.
Škola je moderná a ekologická
Organizuje výmenné pobyty, ekologické aktivity ako je napríklad zelená strecha alebo domček pre včely. O informovanosť žiakov sa stará školský časopis Tilgnerka a rovnomenné školské rádio. Výnimočnú atmosféru majú rôzne akcie ako vianočné trhy, študentský ples či filmová noc pre žiakov. Na podujatiach sa stretávajú rodičia, učitelia a žiaci.
A ako vidí minulú a súčasnú „Tilgnerku“ jej riaditeľka? ,,Na Tilgnerke som začínala ako mladá učiteľka, takže poznám jej triedy aj jej pedagógov dlhé roky. Vždy to bola škola, kde sme sa snažili navzájom si pomáhať – učitelia, rodičia a žiaci. Preto verím, že sa nám aj naďalej bude dariť vytvárať skvelú atmosféru školy k vzájomnej spokojnosti nás všetkých. Každým rokom je naša Tilgnerka lepšia a krajšia, pribúdajú nám úspešní žiaci a vzácni učitelia. Tak si prajem, aby sme boli naďalej zdraví a spokojní a každý deň mali dôvod na úsmev,“ dodáva optimisticky riaditeľka Dana Ihnaťová.
Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk
Naposledy upravené: 2. októbra 2020