Starostka nominovala Matúša Šrámka na ocenenie Bratislavského samosprávneho kraja
Pri príležitosti 85. narodenín Matúša Šrámka a blížiaceho sa 240. výročia prvej písomnej zmienky o dedine Karlova Ves navrhla starostka Dana Čahojová udeliť významné ocenenie Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) rodenému Karlovešťanovi a aktívnemu lokálpatriotovi Matúšovi Šrámkovi.
Pamätný list predsedu BSK je udeľovaný fyzickým alebo právnickým osobám, ktoré sa zaslúžili o rozvoj a reprezentáciu kraja. „Matúš Šrámek sa významným spôsobom dlhé roky podieľa na rozvoji povedomia obyvateľov v oblasti histórie Karlovej Vsi. Jeho aktivity vychádzajú z vedomia, že mnohým spoluobčanom chýba poznanie minulosti ich súčasného bydliska a to im bráni vo vytvorení si hlbšieho vzťahu a identity s miestom, do ktorého sa presťahovali a v ktorom žijú,“ uviedla Dana Čahojová.
Vďaka celoživotnej láske k histórii objavil prvú písomnú zmienku o Karlovej Vsi, maďarsky Károlyfalva, nemecky Karlsdorf z roku 1780. Vzácny dokument je uložený v súkromnom archíve rodiny Pálffyovcov z Erdödu na ich zámku v rakúskom Marcheggu. Dokument potvrdzuje, že zakladateľom Karlovej Vsi bol gróf, neskôr knieža Karol Jozef Hieronymus Pálffy, vtedajší majiteľ devínskeho panstva.
V roku 2002 zverejnil na internete dobové fotografie Karlovej Vsi aj s popisom. Mnoho fotografii mu ochotne poskytli Karlovešťania, starousadlíci. Návštevník stránky si mohol vďaka tejto jeho aktivite vytvoriť obraz o zaniknutej dedinke, jej obyvateľoch, udalostiach, športe, kultúre, vinohradníctve, zvykoch i osobnostiach.
Vyhľadával a čítal články a knižky, v ktorých bola čo i len malá zmienka o Karlovej Vsi. Navštevoval archívy, nielen domáce, ale aj v Rakúsku a Česku. Napísal vyše 30 článkov do Karloveských novín a iných časopisov. Rokmi zhromažďované poznatky, spomienky starších Karlovešťanov – pamätníkov uverejnil v knihe „Karlova Ves taká bola“, ktorá vyšla v roku 2014.
V ostatných rokoch pripravil rad prezentácií a prednášok o starej Karlovej Vsi a jej významných rodákoch, ktoré odzneli v miestnej knižnici, v Karloveskom centre kultúry (KCK), kluboch seniorov, či na stretnutiach karloveských oldskautov alebo na vlastivednej vychádzke po Karlovej Vsi. Poskytol fotografie, mapy a texty na náučné tabule na Kráľovej hore a v Líščom údolí. Na jeho návrh sa uskutočnili výstavy dobových fotografií Karlovej Vsi a Bratislavy fotografov Františka Silaveckého a Viliama Klassu. Spolupracoval so Slovenským rozhlasom na príprave niekoľkých relácií o histórii Karlovej Vsi.
Od roku 2015 je členom bratislavského občianskeho združenia Bratislavské rožky, ktoré ochraňuje historické a kultúrne hodnoty mesta a sprostredkuje ich verejnosti. Za aktivity týkajúce sa histórie Karlovej Vsi v roku 2017 získal ocenenie „Zlatý rožok“.
Bratislavský samosprávny kraj v tomto roku po prvýkrát vyhlasuje anketu Cena verejnosti. Občania nášho kraja s trvalým alebo prechodným pobytom na jeho území si tak môžu zvoliť jednu osobnosť, ktorej prínos pre kraj za rok 2019 ich najviac oslovil. Vybrať si môžu spomedzi 31 laureátov schválených Zastupiteľstvom BSK. Výherca hlasovania získa raňajky so županom Jurajom Drobom a víťazom hlasovania. Svoj hlas môžu občania zaslať prostredníctvom vyplneného formulára do 09. 02. 2020.
Pokiaľ by ste chceli podporiť Matúša Šrámka svojim hlasom, môžete tak urobiť TU
Foto: Matúš Šrámek počas svojej prednášky, ktorá bola súčasťou programu prvého Večera karloveských rodákov 22. 10. 2018
Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk
Naposledy upravené: 22. januára 2020