tlačidlo pre návrat hore
menu hamburger tlačidlo menu
facebook instagram
webstranka@karlovaves.sk
Mapa Stránky

Účastníkom pretekov Štefánik Trail budú pomáhať aj deti z Karlovej Vsi

31. mája 2019

Preteky v horskom behu Štefánik Trail, ktoré vedú od Štefánikovej mohyly na Bradle po jeho sochu pri Eurovei, napíšu 7. a 8. júna svoju siedmu kapitolu. Časť trate sa nachádza aj v mestskej časti Karlova Ves. O tom, čo nové, zaujímavé a inovatívne prinesie tento ročník, sme sa zhovárali so zakladateľom pretekov a už niekoľko rokov obyvateľom Karlovej Vsi Martinom Urbaníkom.
Štefánik Trail je po šiestich ročníkoch v bežeckej aj širšej športovej komunite už známym podujatím. Mohli by ste ho predstaviť tým, ktorí o ňom ešte nepočuli?
Štefánik Trail je bežecká výzva na hrebeni Malých Karpát. Podujatie je zložené z troch bežeckých disciplín – štafetového behu sedemčlenných tímov, ultrabežeckej štafety, kde každý z dvojčlennej štafety zabehne trasu dlhšiu ako maratón a kráľovskou disciplínou je ultrabeh zväčša po lesných chodníkoch, dlhý 145 kilometrov a s prevýšením vyše 5000 metrov. Poslednú spomenutú disciplínu bežia horskí ultrabežci nonstop, často dlhšie ako 24 hodín. Tento beh pripomína dramatickú historickú udalosť z roku 1915, keď pilot a francúzsky dôstojník Štefánik po núdzovom pristátí v srbskom mestečku Alexandrovac putoval v srbských horách vyše 120 kilometrov, aby si zachránil holý život pred postupujúcou bulharskou nepriateľskou armádou.
Každé podujatie, nielen športové, sa posúva vpred inováciami. Aké novinky ste pripravili na tohtoročný Štefánik Trail?
Na celú 145-kilometrovú trasu pridáme dvojčlenné štafetové tímy, ktoré menia svojich bežcov za 85. kilometrom na Pezinskej Babe. Druhých bežcov v štafete čaká menej technický, no stále veľmi zaujímavý 60-kilometrový kus trate v Malých Karpatoch s cieľom pod sochou Milana Rastislava Štefánika na rovnomennom námestí pri bratislavskej Eurovei. Tento rok by sme beh s radosťou viac priblížili návštevníkom centra Bratislavy. Ultrabežecké trasy prvýkrát povedú cez známe historické bratislavské Korzo. Asi najvýznamnejšou zmenou pre nás a verím, že aj pre športovú verejnosť v Bratislave, je zaradenie Štefánik Trail do programu podujatia Running festivalu. Vo štvrtok 6. júna, v predvečer štartu pretekov, pozývame Bratislavčanov na festival filmov, diskusií a prednášok. Začíname zaujímavou verejnou prezentáciou celej trasy týchto jedinečných a veľmi náročných pretekov. Nasledovať bude krst novej bežeckej knihy s názvom Život za maratónom autorky Angeliky Kutišovej. Poslednou zmenou, ktorú už dnes môžeme veľmi pozitívne hodnotiť, je spustenie nového tréningového programu #ZAŽIULTRA, ktorý trvá osem mesiacov a od polovice septembra 2018 pripravuje skupinu takmer 40 bežcov-nováčikov na júnový výkon s cieľom prekonať celú trasu Štefánik Trail v časovom limite do 31 hodín.
Ako sa môžu do Štefánik Trail zapojiť tí, čo si netrúfajú odbehnúť ho?
Podujatie nie je len o bežcoch a ich výkonoch. Sú to v prvom rade výkony našich vyše dvoch stoviek dobrovoľníkov po celej dĺžke trasy pretekov. Značia a odznačujú trasu, pripravujú tony technického materiálu a potravín na nevyhnutné dopĺňanie kalórií, ktoré bežci na trase počas dvoch dní nonstop behu spália. Naši dobrovoľníci sú pre nás to najdôležitejšie a sú dušou celého
podujatia. Okrem značenia trasy a prípravy jedla sú z nich v tento víkend ošetrovatelia, záchranári, navigátori, motivátori, časomerači, traťoví maršali, asistenti, maséri, šoféri, nosiči, skladníci, zabávači, ale najmä veľkí kamaráti každého, kto ich pomoc potrebuje. Mnohí z nich sú na nohách viac ako 24 hodín.
V čom ešte, okrem spojenia s príbehom Štefánika, je Štefánik Trail výnimočný a odlišný od ostatných bežeckých podujatí? 

Isté životné skúsenosti ma pred prvým ročníkom donútili premýšľať, komu by som chcel v budúcnosti nezištne pomáhať. Vybral som si neziskovú organizáciu Plamienok, ktorá pomáha nevyliečiteľne chorým deťom a ich rodinám prežiť zostávajúci zvyšok ich života spolu v prostredí, v ktorom sa napriek ťažkým nevyliečiteľným chorobám cítia bezpečne, doma so svojimi blízkymi.
Hneď prvý ročník nášho behu sme celé štartovné venovali na pomoc tejto organizácii. Postupne popri Štefánik Trail vzniklo ďalšie, tentokrát rýdzo charitatívne podujatie, ktoré spolu so
Štefánik Trail za šesť rokov existencie umožnilo vyzbierať pre Plamienok vyše 75-tisíc eur.
Štefánik Trail je svojím charakterom horský beh, a tak možno mnohých prekvapí, že približne tretina trate prechádza hlavným mestom. V ktorých častiach Bratislavy sa budú bežci pohybovať?
Účastníci bežia peknými zelenými časťami Bratislavy, ako sú Koliba, Horský park, Líščie údolie, Jezuitské lesy, Dúbravská hlavica, Švábsky vrch, Devínske vinohrady či Kráľova hora. Spomienkový beh na osobnosť Milana Rastislava Štefánika ich v závere doslova prevedie slovenskými dejinami. Bežci bežia okolo hradu Devín, neskôr okolo sochy Márie Terézie, odbočia na Bratislavský hrad, minú korunovačný Dóm sv. Martina a pobežia okolo domov, kde koncertovali Franz List a W. A. Mozart. Štafetári prebehnú popri Pamätníku holokaustu, potom Hviezdoslavovým námestím, Námestím Ľudovíta Štúra, Masarykovým námestím, až pribehnú do cieľa, pod sochu najdôležitejšieho muža našich moderných dejín. Ako ste už spomenuli, časť trate vedie aj cez mestskú časť Karlova Ves.

Ako funguje spolupráca medzi organizačným výborom a predstaviteľmi mestskej časti?
Karlova Ves je, rovnako ako iné mestské časti Bratislavy, cez ktoré vedie trasa pretekov, partnerom podujatia. Tešíme sa, že už šesť rokov nachádzame ochotu povoliť nám priebeh pretekov po červenej turistickej značke v Karlovej Vsi. Som Karlovešťan už takmer desať rokov a sme tu s rodinou šťastní. Pre mňa ako bežca sú tu neuveriteľné príležitosti na poriadny horský bežecký tréning.
Ako vnímate vzťah obyvateľov Karlovej Vsi k Štefánik Trailu?
Máme v Karlovej Vsi veľa bežeckých priateľov a množstvo dobrovoľníkov. Aj moji dvaja synovia sú v deň pretekov dobrovoľníkmi. Už niekoľko rokov na občerstvovacej stanici na Kamzíku pre bežcov krájajú ovocie a podávajú vodu a soľ. Ale tento rok sa to zmení. Prvýkrát chceme pomoc bežcom vystužiť aj na území Karlovej Vsi. Plánujeme v Líščom údolí postaviť altánok s občerstvovacou stanicou, kde budú bežcom na ich 120. kilometri pomáhať najmä deti. Verím, že moji chlapci si na pomoc z Tilgnerky privedú aj ďalších kamošov s rodičmi a deti z ďalších škôl sa k nim časom pridajú. Budú tak môcť vidieť a zažiť niečo jedinečné.

Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk

Tlačiť
    Naposledy upravené: 31. mája 2019