tlačidlo pre návrat hore
menu hamburger tlačidlo menu
facebook instagram
webstranka@karlovaves.sk
Mapa Stránky

V Karlovej Vsi pribudli pitné fontánky a tieniace prístrešky

Karlova Ves využila dotáciu Bratislavského samosprávneho kraja a po odporúčaniach obyvateľov zrealizovala menšie opatrenia na zabezpečenie príjemnejšej mikroklímy najmä s ohľadom na každoročné letné horúčavy. Leto sa síce skončilo a prišla jeseň, ale fontánky a prístrešky budú pripravené na budúci rok. V realizácii podobných opatrení bude Karlova Ves pokračovať aj budúci rok.


„Inštalovali sme pitné fontánky a zatienili plochy na oddych exteriérovými tieniacimi plachtami na dvoch exponovaných verejných priestoroch v Karlovej Vsi. Počet tropických dní s teplotami nad 30 stupňov Celzia sa z roka na rok zvyšuje aj v našej mestskej časti. Je to priamy dôsledok klimatickej krízy, na ktorú sa treba pripraviť. Jedným zo základných adaptačných opatrení proti prehrievaniu a zlepšeniu mikroklímy je zvyšovanie počtu vodných prvkov a pitných fontán a znižovanie pocitovej teploty tienením,“ vysvetľuje dôvody inštalácie zariadení Lenka Nemcová z Referátu riadenia projektov.


Prvým miestom je pešia zóna vo vnútrobloku medzi ulicami Pribišova a Ľudovíta Fullu. Nachádza sa tu centrálna nákupná a oddychová pešia zóna, ktorá poskytuje obyvateľom priľahlých domov, návštevníkom obchodov a verejných inštitúcií možnosť oddýchnuť si na lavičkách. Rodičia s deťmi môžu využiť verejné detské ihrisko a kútiky s hracími prvkami. Tienistou stránkou tejto plochy je, že v letných mesiacoch sa betónová plocha medzi dvoma radmi panelových domov stáva extrémne rozhorúčeným priestorom, ktoré svojím naakumulovaným teplom znepríjemňuje pobyt vo verejnom priestore, ale aj obyvateľom v ich bytoch v okolitých panelových domoch.


„Na priestranstve plánujeme postupne realizovať niekoľko opatrení na zmiernenie týchto negatívnych javov. Jedným z chýbajúcich prvkov bol verejne dostupný prístup k pitnej vode. Inštaláciou exteriérovej nerezovej pitnej fontánky sme umožnili osvieženie pitnou vodou návštevníkom pešej zóny a najmä deťom, ktoré sa tu hrajú,“ pokračuje Lenka Nemcová.
Druhým verejným priestranstvom je frekventované Námestie sv. Františka, ktoré obklopujú obytné budovy s občianskou vybavenosťou a v blízkosti sa nachádza aj kostol a škola. Aj toto námestie bolo v rámci prieskumu, ktorý realizovala Karlova Ves, vyhodnotené ako verejný priestor trpiaci dôsledkami zmeny klímy. Uprostred námestia je vydláždená betónová plocha s centrálne umiestnenou fontánou a zelené okolie tvoria prevažne prázdne trávnikové plochy. Ako ďalej vysvetľuje Lenka Nemcová, pre podzemné garáže, ktoré sa nachádzajú pod plochou námestia, nie je možné vysadiť väčšie stromy, ktoré by poskytli návštevníkom tieň uprostred horúcich dní.


Na tienenie použili originálnu napínaciu plachtu trojuholníkového resp. obdĺžnikového tvaru vyrobenú z tkaného polyetylénu. Bude poskytovať až 95% ochranu pred UV žiarením. Látka je hrubo tkaná, mierne dierkovaná, prepúšťajúca vodu. Plachta je stálofarebná, odolná voči poveternostným vplyvom a na priestranstve bude umiestnená od marca do septembra. Na jar sa bude v okolí plachiet osadzovať lavička a dosádzať kvitnúca zeleň.

Pitné fontánky a tieniace plachty boli realizované vďaka prostriedkom z dotačnej schémy Územné dotácie Bratislavského samosprávneho kraja 2019 v sume 1969 eur, zvyšných 1100 eur zafinancovala mestská časť.

Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk

Tlačiť
    Naposledy upravené: 11. septembra 2019