tlačidlo pre návrat hore
menu hamburger tlačidlo menu
facebook instagram
webstranka@karlovaves.sk
Mapa Stránky

Vnútroblok na Púpavovej by mohol výrazne ožiť

1. mája 2021

Dažďové záhony, kvitnúce trvalky, okrasné trávy aj nové stromy. Pripravený projekt revitalizácie parku je špeciálne zameraný na udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou. Primárnym cieľom je zachovanie vody v prostredí a to najmä z dôvodu vytvorenia príjemnejšej mikroklímy počas horúceho leta.     

Projekt doplní výsadba domácich druhov medonosných kríkov, trvaliek a tráv. Podporí sa tým druhová rozmanitosť, nehovoriac aj o peknom vizuálnom skrášlení parku, ktorí majú obyvatelia Púpavovej 10-30 radi. Revitalizácia bude prebiehať po etapách. Pri výbere lokality sa zohľadnili problémy so stekajúcou vodou zo svahovitých chodníkov. Práve táto skutočnosť trápi aj obyvateľov na Púpavovej.

Voda, ktorá steká, po chodníku, je odvedená do kanalizácie a na priľahlú komunikáciu. Aby sme dažďovú vodu dostali do podložia a z chodníkov, navrhli sa popri chodníkoch výkopy 20 -30 cm, ktoré budú zasypané makadamom. To umožní aj prejazd motorových vozidiel priľahlých obytných domov. Touto formou riešenia chceme stekajúcu vodu využiť pre podložie, prislúchajúce okrasné záhony s výsadbou kvetín, ale rovnako predísť vyjazdeným koľajovým pásom v trávniku popri chodníku pri vstupe do parku, priľahlého domu a ostatným priestorom,“ približuje ideu projektu Lucia Brezovská.

Ako pomôžu dažďové záhony?

Návrat k prírode

S územným rozvojom sa zvyšuje podiel nepriepustných plôch (betón, asfalt) a voda odteká do kanalizácie. Tým sa zhoršuje kvalita prostredia, v ktorom človek žije. Stavebná činnosť zvyčajne pečatí zemský povrch, limituje vstrebanie dažďovej vodu do pôdy a následný výpar. Zvyšuje sa tým riziko povodne.

Naše riešené územie sa nachádza vo svahu, vykopanú zeminu použijeme na navŕšenie hrádze na dolnej strane. Hrádzu zhutníme a vyrovnáme. Pokračovať sa bude s kopaním až na úroveň potrebnej hĺbky, približne 25 cm. Postupne vykopeme záhon vo viacerých úrovniach, aby sme zabezpečili udržanie dažďovej vody v  záhone. Záhony máme rozdelené na dva celky. Jeden je v prednej časti parku Púpavová a druhý je v na Púpavovej ulici 26-28,“ povedala Lucia Brezovská.

V parku sa plánuje vysadiť viacero záhonov

Dažďový záhon osadia z trvaliek a tráv určených pre prípadné zavodnenie územia. Záhony obohatia trvalky, kríky, okrasné trávy, ale aj nové stromy. Záhon bude zamulčovaný kôrou, čím sa zníži strata vlahy z pôdy. Zostane vlhká pre potreby vegetácie. „Do okolia by sme chceli prilákať čo najviac medonosného hmyzu, ktorý sa postupne z týchto trávnatých častí bez kvetov vytráca. Vyparená a zachytená dažďová voda v parkových úpravách zmierňuje teplotu v priemere asi o 2 °C. Aby sme prispeli k ochladeniu a pritieneniu vybraného priestoru, navrhujeme aj výsadbu okrasných drevín,“ naznačuje hlavné úpravy Lucia Brezovská.

Šachové stoly aj búdky pre vtáky

Výsadbu doplnia aj drevené móla, ktoré prepoja chodník s trávnatou časťou pomedzi okrasnými záhonmi. Nad pieskoviskom bude umiestnená tieniaca plachta, ktorá zabezpečí pritienenie pieskoviska v horúcom letnom období. Stromy ukotvia drevenými kolmi, aby sa zabezpečila stabilita vo veternom období. Ku koreňovým balom zvedú vodu pri polievaní v jarnom, letnom i jesennom období.

V parku sú navrhované štrkové plochy, ktoré budú mať za úlohu dažďovú vodu zachytiť a odviesť do podložia. Štrkové plochy budú pritienené navrhovanými drevinami, osadené mobiliárom pre oddych a skvalitnenie priestoru pre návštevníkov. Posedenia doplnia aj šachové stoly. Umiestnia tam vtáčie búdky, pitítka pre vtáky aj hmyzie domčeky.

     Celková výmera okrasných výsadieb predstavuje 920 m2. Výmera záhonov zabezpečuje zvýšenie vlhkosti vzduchu na pozemku a v okolí a zároveň znižuje teploty v horúcom letnom období. Predmetný pozemok je vo vlastníctve Hlavného mesta SR Bratislava, zverený protokolom do správy mestskej časti Bratislava Karlova Ves a k plánovaným zásahom nie je potrebný súhlas vlastníka.

Celkový rozpočet projektu je 20 220 eur. Karlova Ves ho zrealizuje vďaka grantu vo výške 12 500 eur, poskytol ho Bratislavský samosprávny kraj. Karlova Ves ho spolufinancuje sumou 7720 eur.

Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk

Tlačiť
    Naposledy upravené: 1. mája 2021