- august 2022 – Pripravovala sa záverečná monitorovacia správa a vyúčtovanie projektu. Spoločne sa zreflektovali prínosy projektu pre medzinárodných partnerov, pripravil sa záverečný článok na spoločný web Interreg Europe. Z pohľadu Mestskej časti Bratislava-Karlova Ves boli hlavné prínosy projektu nasledovné:
• Na mapovom portáli Zelená, klimaticky odolná a prírode priateľská Karlova Ves sa publikovali informácie v súvislosti s Plánom prírode blízkej údržby zelene.
• Vypracovala sa Stratégie a Akčného plánu zelenej infraštruktúry v Mestskej časti Bratislava-Karlova Ves, v ktorej sú spísané základné údaje o plochách a prvkoch zelene na území mestskej časti. V dokumente, ktorý by mal slúžiť ako koncepčný materiál rozvoja zelene sa uvádza ako sa o zeleň správne starať a ako zelené plochy rozvíjať.
• Zozbierali sa dobré príklady z praxe zo zahraničia i Slovenska v oblasti tvorby, ochrany a starostlivosti o zeleň ako jednému zo základných podmienok zabezpečenia kvality životného prostredia v sídlach v podmienkach samospráv. Skúsenosti sa zúročili pri realizácii pilotnej aktivity „Kaskády – modelové pilotné riešenie zrážkových vôd na verejnom priestranstve“, ale aj pri realizácii vegetačnej strechy na prístavbe miestneho úradu, či pri starostlivosti o zeleň v súlade s pravidlami prírode blízkej údržby zelene.
• Šírili sa informácie o problematike tvorby, ochrany a starostlivosti o zeleň prostredníctvom pripravených newsletterov, expertných dokumentov, publikácií či osobných stretnutí na podujatiach s témou rozvoja zelenej infraštruktúry v podmienkach samospráv. Výstupy projektu sú k dispozícii tu.
- júl 2022 – Na novú webovú stránku Interreg Europe Policy Learning Platform team, kotrá je určená na zdieľanie dobrých skúseností a nápadov boli nahraté Good practices – prípadové štúdie, ktoré sa realizovali v jednotlivých partnerských krajinách. Za partnera MČ Bratislava Karlova Ves boli nahraté dve: 1. Kaskády – pilotné modelové riešenie zrážkových vôd a 2.Vybudovanie biodiverzitnej zelenej strechy na prístavbe Miestneho úradu MČ Bratislava-Karlova Ves.
- jún 2022 – Dokončila sa spolupráca na príprave spoločného policy paper „The post-pandemic value of green spaces – Maintaining the renewed interest in green infrastructure“, ktorý je k dispozícii na stiahnutie tu. V dňoch 22.-23. júna sa konalo medzinárodné partnerské stretnutie a štúdijná cesta v Bratislave. Partneri mali možnosť spolu diskutovať o opatreniach na rozvoj zelenej infraštruktúry a ukázali sa im zaujímavé príklady opatrení priamo na mieste v Bratislave Agendu stretnutia je možné pozrieť si tu. Zo strtenutia bol vypracovaný spoločný report v anglickom jazyku, ktorý je k dispozícii tu.
- apríl – máj 2022 – V dňoch 05.-07.04.2022 sa konalo medzinárodné partnerské stretnutie a štúdijná cesta vo Veľkej Británii v partnerskom Council of Cornwall za účelom výmeny skúseností ohľadom využívania a manažmentu zelenej infraštruktúry počas pandémie. Viac o programe je možne prečítať si tu. V Bratislave v priestoroch Miestneho úradu MČ Bratislava-Karlova Ves sa konali dve stretnutia odborných aktérov (stakeholder meeting). Dňa 16.05.2022, sa diskutovalo o dopadoch pandémie COVID-19 na využívanie zelenej infraštruktúry a predstavili sa skúsenosti zo študijnej cesty do Cornwall. Dňa 26.05.2022 sa účastníkom predstavili podklady ku spoločnému policy paper a prípadové štúdie PERFECT, ktoré budú slúžiť na predstavenie rôznych skúseností medzinárodných partnerov v oblasti rozvoja zelenej infraštruktúry počas trvania projektu.
- január – marec 2022 – Pripravovali sa podklady pre vypracovanie prípadových štúdií spolu s partnermi projektu a pripravoval sa program na partnerské stretnutie a study tour v Cornwall v apríli. Pracovalo sa na príprave programu na návštevu partnerov v júni v Bratislave, kontaktovali sa potencionálni spolupracovníci v rámci prezentácie rôznych úspešných projektov zelenej infraštruktúry v Bratislave. V záujme pokračovania a rozvoja aktivity Pilot Action, sme vypracovali žiadosť o dotáciu v rámci výzvy IROP-PO7-SC73-2021-87 – Podpora zelenej infraštruktúry a regenerácia vnútroblokov pre projekt „Kaskády – modelové pilotné riešenie zrážkových vôd na verejnom priestranstve (3.etapa)“.
- december 2021 – Dňa 2. decembra sa konal on-line medzinárodný 2.workshop PERFECT Increased recognition of the impact of GI on health and wellbeing as a result of Covid-19. Na stretnutí sa zúčastnili partneri a hostia z Veľkej Británie a Írska, Slovinska a Maďarska. Prebiehali práce na príprave na príprave podkladov pre ovplyvňovanie politík, štúdium materiálov ku Koncepcii vodnej politiky na roky 2021-2030 s výhľadom do roku 2050. Doplňovali sa monitorovacie správy za posledné reportovacie obdobie.
- november 2021 – On-line seminára Ako ďalej so zrážkovou vodou v sídlach?, ktorý sa konal v stredu 10. novembra 2021, sa zúčastnilo viac ako 50 účastníkov. Prítomných privítala starostka Mestskej časti Bratislava-Karlova Ves pani Dana Čahojová. Pani Martina Paulíková predstavila z poverenia generálneho riaditeľa sekcie vôd MŽP SR Romana Havlíčka novú koncepciu vodnej politiky, ktorá odráža zmeny prístupu k zrážkovej vode v sídlach z pohľadu Ministerstva životného prostredia SR. V rámci prezentácie odznela napríklad aj informácia o novom usmernení generálneho riaditeľa sekcie vôd Ministerstva životného prostredia SR o vodách z povrchového odtoku a pôsobnosti orgánov štátnej vodnej správy. Nové usmernenie je k dispozícii na webovej stránke MŽP tu. O potrebe koncepčného prístupu na úrovni samospráv ako aj o realizácii konkrétnych projektov na miestnej úrovni a pilotnom projekte v parku Kaskády – na zachytávanie a využívanie zrážkovej vody na bratislavskom sídlisku Dlhé diely porozprávali Zuzana Hudeková a Lenka Nemcová z referátu riadenia projektov Miestneho úradu Mestskej časti Bratislava-Karlova Ves. Pán Martin Mišík zo spoločnosti DHI SLOVAKIA, s.r.o. hovoril o modelovaní a simulácii odtokových pomerov pre zrážkovú vodu v sídlach.
- Úvod
- M. Paulíková: Nová koncepcia vodnej politiky MŽP SR
- Zuzana Hudeková: Koncepčný prístup na úrovni samospráv – konkrétne projekty
- Lenka Nemcová: Projekt revitalizácie parku Kaskády
- Martin Mišík: Modelovanie a simulácia odtokových pomerov
- V piatok 5.novembra bolo odovzdané dielo „Kaskády – modelové pilotné riešenie zrážkových vôd na verejnom priestranstve“, ktoré bolo realizované vďaka združeniu finančných prostriedkov z rôznych zdrojov. Viac sa dočítate tu. Monitorovaciu správu z pilotného projektu je možné stiahnuť v anglickom jazyku tu ako aj v slovenskom jazyku: Kaskády – modelové pilotné riešenie zrážkových vôd na verejnom priestranstve
- V utorok 2.novembra sa konal online medzinárodný 1. Workshop PERFECT: Impact of increased use of green infrastructure as a result of COVID-19 pandemic and national lockdowns.
- september – október 2021 – Kvôli pandemickej situácii COVID-19 prebehlo plánované medzinárodné stretnutie partnerov projektu opäť len prostredníctvom online meetingu dňa 22.septembra 2021. Hlavným programom bola rekapitulácia plnenia Akčných plánov zelenej infraštruktúry v jednotlivých partnerských krajinách a plán aktivít na pokračovaní predl´ženého projektu PERFECT. Zámer predĺženého projektu je založený na myšlienke, že pandémia COVID-19 výrazne zvýšila tlak na zelenú infraštruktúru v mestských oblastiach a jej hodnotu. Opatrenia v súvislosti s pandémiou viedli k podstatnému nárastu využívania vonkajších zelených plôch (prieskum People and Nature Survey spoločnosti Natural England uviedol, že 46% ľudí trávilo v júli 2020 viac času vonku v porovnaní s obdobím pred pandémiou). Projekt sa bude ďalej zaoberať výmenou skúseností ako sa mestské oblasti pokúsia rozširovať možnosti využitia zelenej infraštruktúry pre komunitu a ako sa vysporiadavajú s problémami údržby spojenými so zvýšeným využívaním verejnej zelene v mestských oblastiach.
- júl – august 2021 – V priebehu letných mesiacov bolo vyhodnotené verejné obstarávanie a uzatvorená Rámcová dohoda na realizáciu pilotnej aktivity “Kaskády – modelové pilotné riešenie zrážkových vôd na verejnom priestranstve”. Začali práce v teréne na pilotnej aktivite. Obnova parku Kaskády je možná vďaka združeným prostriedkom z európskych projektov PERFECT a DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy a projektu MITADAPT: Nízkouhlíková Bratislava-Karlova Ves odolná voči zmene klímy, adaptačné a mitigačné opatrenia, ktorý získal financie z Grantov Nórska a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Pokračovalo sa v realizácii Akčného plánu zelenej infraštruktúry v oblasti Prírode blízkej údržby zelene. V spolupráci s magistrátom Hl.mesta Bratislava SR boli vytipované ďalšie lokality s obmedzením kosením a výsadbou kvitnúcich lúk. Boli vysadené nové kvitnúce záhony na križovatkách a verejných pristranstvách (bývalé detské ihrisko na Jamnického 4 až 8, tzv. školské námestie pred budovou ZŠ A. Dubčeka na Majerníkovej 62, bývalé detské ihrisko na Segnerovej 3 či cestný trojuholník Sekulská/Kuklovská). Tam všade pribudli v septembri ďalšie trvalky a okrasné kry.. V rámci zapájania komunity do budovania zelenj infaštruktúry bude realizovaná nová komunitná záhrada. Bola schválená žiadosť o predĺženie projektu PERFECT na Interreg Europe do 31.12.2022.
- máj – jún 2021 – V dňoch 18.-19.05.2021 sa konala online záverečná konferencia projektu PERFECT s názvom “The road to resilience – delivering multi-functional green infrastructure across Europe”. Záujemcovia si môžu záznam priebehu a príspevky z nej pozrieť tu. 19.mája sa vyhlásilo verejné obstarávanie na realizáciu pilotnej aktivity “Kaskády – modelové pilotné riešenie zrážkových vôd na verejnom priestranstve”. Prebehlo osobné stretnutie s obyvateľmi na dovysvetlenie zámeru. Prebehali práce na na implementácii projektu podporeného z OP KŽP: “Realizácia prvkov udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou ” ako súčasť realizácie Akčného plánu. Bola odovzdaná extenzívna vegetačná strecha na prístavbe miestneho úradu MČ Bratislava-Karlova Ves. Práca na podkladoch pre žiadosť o predĺženie projektu na Interreg Europe.
- marec – apríl 2021 – Pripravoval sa program záverečnej konferencie projektu PERFECT. Z dôvodov pandemickej situácie sa uskutoční online v dňoch 18.-19.05.2021. Záujemcovia sa môžu na konferenciu prihlásiť tu. Pripravoval sa záverečný film PERFECT. Dokončila sa práca na príprave projektovej dokumentácii pilotnej aktivity “Kaskády – modelové pilotné riešenie zrážkových vôd na verejnom priestranstve”. Pripravila sa online prezentácia pre obyvateľov, kde sa im predstavil pripravený projektový zámer. Celý priebeh stretnutia aj prezentáciu nájdete na stiahnutie tu. Prebehali práce na dopĺňaní mapového portálu mestskej časti Bratislava-Karlova Ves: Zelená, klimaticky odolná, prírode priateľská Karlova Ves (https://mapy-karlovaves.hub.arcgis.com/) a práce na implementácii projektu podporeného z OP KŽP: “Realizácia prvkov udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou ” ako súčasť realizácie Akčného plánu.
- január – február 2021 – Pokračovali práce na implementácii pilotnej aktivity “Kaskády – modelové pilotné riešenie zrážkových vôd na verejnom priestranstve”. Vysúťažil sa projektant pre vypracovanie projektovej dokumentácie pre komplexné riešenie daného územia z pohľadu vodozádržných opatrení a podpory biodiverzity. Na území sa realizovali sa prieskumné geologické vrty, pre lepšie naplánovanie vodozádržných opatrení. Dokončila sa prvá časť projektovej dokumentácie pre 1.fázu realizácie, aby sa mohli začať vybavovať potrebné povolenia. Prebehali práce na dopĺňaní mapového portálu mestskej časti Bratislava-Karlova Ves: Zelená, klimaticky odolná, prírode priateľská Karlova Ves (https://mapy-karlovaves.hub.arcgis.com/) a práce na implementácii projektu podporeného z OP KŽP: “Realizácia prvkov udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou ” ako súčasť realizácie Akčného plánu.
- október – december 2020 – Pripravovala sa implementácia pilotnej aktivity “Kaskády – modelové pilotné riešenie zrážkových vôd na verejnom priestranstve”. Vyhotovil sa podkladový materiál ako predbežný návrh pre Opis predmetu zákazky na verejné obstarávanie pre výber projektanta. Zverejnila sa výzva na predkladanie ponúk pre vypracovanie projektovej dokumentácie pre komplexné riešenie daného územia z pohľadu vodozádržných opatrení a podpory biodiverzity. Prebehali práce na dopĺňaní mapového portálu mestskej časti Bratislava-Karlova Ves: Zelená, klimaticky odolná, prírode priateľská Karlova Ves (https://mapy-karlovaves.hub.arcgis.com/) a práce na implementácii projektu podporeného z OP KŽP: “Realizácia prvkov udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou ” ako súčasť realizácie Akčného plánu. Dokončila sa prvá časť projektu podporeného z OP KŽP – boli vytvorené tri vsakovacie záhony ako modelové prvky zelenej infraštruktúry na hospodárenie so zrážkovou vodou, ktorá v svahovom teréne odteká do stokovej siete. V jednej časti trávnika v oblúku pri vjazde na parkovisko bola vysadená zmes na kvitnúcu lúku, ktorá tiež napomôže lepšiemu záchytu zrážkovej vody a ku skrášleniu celej lokality. Zároveň sa vysadila viacročná samopnúca zeleň ku dvom múrikom, ktoré prispejú k zlepšeniu a ozdraveniu mikroklímy v horúcich letných dňoch.
- august – september 2020 – Kvôli pandemickej situácii COVID-19 prebehlo plánované medzinárodné stretnutie partnerov projektu len prostredníctvom online meetingu dňa 22.septembra. Partneri odprezentovali svoje pokroky na plnení svojich akčných plánov. Stručný súhrn aktivít partnerov je publikovaný aj na stránke Interreg Europe tu. V letných mesiacoch v Bratislave prebehali práce na dopĺňaní mapového portálu mestskej časti Bratislava-Karlova Ves: Zelená, klimaticky odolná, prírode priateľská Karlova Ves (https://mapy-karlovaves.hub.arcgis.com/) a práce na príprave implementácie projektu podporeného z OP KŽP: “Realizácia prvkov udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou ” (zelená strecha na prístavbe MiÚ, vodozádržné opatrenia, budovanie zelenej infraštruktúry na Veternicovej) ako súčasť realizácie Akčného plánu.
- jún – júl 2020 – Pre lepšiu komunikáciu realizovaných aktivít v rámci Stratégie a Akčného plánu zelenej infraštruktúry sme pripravovali zo zdrojov projektu DELIVER: Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy, kód LIFE17 CCA/SK/000126 podklady pre mapový portál mestskej časti Bratislava-Karlova Ves: Zelená, klimaticky odolná, prírode priateľská Karlova Ves (https://mapy-karlovaves.hub.arcgis.com/). Tento mapový portál bude zahŕňať mapovanie zraniteľných miest a zároveň postupne zavádzaných zelených opatrení na zvyšovanie odolnosti mestskej časti voči dopadom klimatickej zmeny. Bude rozdelený do troch tematických oblastí:
1. Zelená Karlova Ves
2. Klimaticky odolná Karlova Ves
3. Prírode priateľská Karlova Ves
Pod každou témou budú postupne zakresľované mapy s lokalitami, kde sa realizujú jednotlivé opatrenia.
Ďalej prebiehali práce na príprave implementácie projektu podporeného z OP KŽP: “Realizácia prvkov udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou ” (zelená strecha na prístavbe MiÚ, vodozádržné opatrenia, budovanie zelenej infraštruktúry na Veternicovej) ako súčasť realizácie Akčného plánu. V rámci medzinárodnej spolupráce projektových partnerov PERFECT boli vydané dva nové expertné materiály v anglickom jazyku: Expert paper No3: What does good green infrastructure policy look like? a Expert paper 6: Investment finance forgreen infrastructure. - máj 2020 – Práce na príprave podkladov pre vypracovanie projektovej dokumentácie pre realizáciu pilotnej aktivity “Kaskády – modelové pilotné riešenie zrážkových vôd na verejnom priestranstve”. Prebiehala komunikácia s partnermi a intenzívne práce na združovaní finančných prostriedkov na realizáciu opatrení. Príprava implementácie projektu podporeného z OP KŽP: “Realizácia prvkov udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou ” (zelená strecha na prístavbe MiÚ, vodozádržné opatrenia, budovanie zelenej infraštruktúry na Veternicovej) ako súčasť realizácie Akčného plánu.
- marec – apríl 2020 – Monitorovací výbor JS Interreg Europe schválil 69 žiadostí na podporu pilotných aktivít, ktoré budú v teréne testovať zdieľané skúsenosti medzinárodných partnerov získané v rámci programu. Medzi nimi bola schválená aj pilotná aktivita projektu PERFECT, ktorá bude realizovaná v MČ Bratislava-Karlova Ves. V rámci Akčného plánu zelenej infraštruktúry pre Karlovu Ves tak budú realizované príkladné vodozádržné opatrenia na budovanie zelenej infraštruktúry na verejnom priestranstve na Dlhých dieloch, vo vnútrobloku domov medzi ulicami Hany Meličkovej a Kresánkova, tzv. Kaskády.
- január – február 2020 – Pripravovali sa aktivity na implementáciu Akčného plánu zelenej infraštruktúry pre Karlovu Ves. Dolaďovala sa žiadosť na realizáciu pilotnej aktivity z programu Interreg Europe, ako príkladné opatrenia na budovanie zelenej infraštruktúry plánované v rámci akčného plánu. Sfinalizoval sa expertný dokument v anglickom jazyku o Zelenej infraštruktúre a biodiverzite. Dokument je k dispozícii na stiahnutie tu.
- december 2019 – Boli ukončené práce na finálnych verziách Akčného plánu zelenej infraštruktúry pre Karlovu Ves. Anglickú verziu nájdete na stiahnutie tu. Slovenská verzia je podrobnejšia a obsahuje konkrétne detailné aktivity, ktoré sa v rámci plánu budú postupne aktualizovať. Verziu dokumentu pripravenú ku koncu decembra 2019 nájdete tu.. Jeho súčasťou je aj podklad modelovania odtoku dažďovej vody pre sídliskovú časť územia Karlovej Vsi. Jednou z funkcií zelenej infraštruktúry je aj jej funkcia regulácie a zmierňovania povodňového rizika, a to osobitne v sídlach v súvise intenzívnou zrážkovou činnosťou. Zelená infraštruktúra má nezastupiteľné miesto aj pri udržateľnom hospodárení so zrážkovou vodou čo sa týka infiltrácie, zadržania ako aj možného následného využitie zrážkovej vody. Kde však správne vybudovať už v súčasnosti populárne dažďové jazierka, zasakovacie rigoly či iné prvky zelenej infraštruktúry? Realizácia akýchkoľvek opatrení, ktoré si vyžadujú investičné prostriedky je, bohužiaľ, bez podrobnej analýzy územia a simulácie odtokových trás, ako aj lokalizácie miest, kde sa zrážková voda akumuluje často len mrhaním prostriedkov. Aj z tohto dôvodu sme v rámci projektu PERFECT dali vypracovať analýzu a model zrážkovo -odtokových pomerov ako aj simuláciu intenzívnej zrážky. Celý výstup si môžete stiahnuť tu. Pripravili sme posledné vydanie Newslettera PERFECT, na stiahnutie tu. Pracovali sme na príprave projektovej správy ako poslednej pre 1.fázu projektu PERFECT, ktorá konči 31.12.2019.
- november 2019 – Pokračovali práce na príprave Akčného plánu zelenej infraštruktúry pre Karlovu Ves. Pripravovala sa žiadosť o finančný príspevok z Interreg Europe na realizáciu pilotnej akcie na rozvoj zelenej infraštruktúry v Karlovej Vsi v roku 2020. Bola vydaná tlačová správa k vydaniu príručky pre samosprávy a aktivitách pre rozvoj zelenej infraštruktúry v Karlovej Vsi: Vydanie publikácie „Ako pripraviť akčný plán zelenej infraštruktúry so zohľadnením nových výziev – príručka nielen pre samosprávy“.
- október 2019 – V dňoch 28.-30.októbra sa konalo 6. stretnutie medzinárodných partnerov PERFECT v meste Kapošvár v Maďarsku. Na stretnutí slovenský tím reprezentoval spolupracovník v aktivitách pre rozvoj zelenej infraštruktúry v Karlovej Vsi – Filip Rovný z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia. Na stretnutí sa odprezentovali doteraz pripravené akčné plány jednotlivých partnerov a plán na 2. fázu projektu v rokoch 2020 -2021. Dňa 16.10.2019 sa konala v priestoroch Bratislavského samosprávneho kraja konferencia “Zelená infraštruktúra a biodiverzita v mestách a okolí”, ktorú organizovala MČ Bratislava-Karlova Ves spolu s MŽP SR, MDaV SR a BSK. Na konferencii bola predstavená nová publikácia pripravená v rámci projektu PERFECT „Príručka nielen pre samosprávy: Ako pripraviť akčný plán zelenej infraštruktúry so zohľadnením nových výziev “. Príručku nájdete na stiahnutie tu.Na záver mesiaca sme pripravili posledné stretnutie stakeholderov 25.10.2019, na ktorom sme predstavili aktivity projektu PERFECT za tento polrok, uviedli novú príručku a Akčný plán zelenej infraštruktúry pre Karlovu Ves.
- september 2019 – Spracovali sme mapové výstupy v GIS v oblasti dendrológie a biodiverzity. Aký je podiel zelenej infraštruktúry, akú časť z celkovej rozlohy sídla má „prírodný charakter“, aká je dostupnosť zelene, či ako nám pomáha zelená infraštruktúra zmierňovať letné horúčavy prostredníctvom tienenia korunami stromov či chladenia? Toto sú oblasti, ktoré by mali zaujímať každú samosprávu, ktorej záleží na zabezpečení kvalitného životného prostredia. Informácie o kvantitatívnej a kvalitatívnej stránke zelenej infraštruktúry boli predmetom štúdie, ktorá priniesla viacero zaujímavých výsledkov. Získané výsledky sú súčasťou Akčného Plánu zelenej infraštruktúry MČ Karlova Ves. Vypracovaný podklad si môžete stiahnuť tu.
Na Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Karlova Ves zavítali v dňoch 9-10. septembra filmári z Interreg Europe. Natáčali dokumentárny film o projekte PERFECT. Naša mestská časť bola vybraná z pomedzi veľkej konkurencie európskych partnerov ako reprezentatívny realizátor projektu v environmentálnej oblasti. Hotový krátky dokument je možné zhliadnuť tu.
V dňoch 28.-29. septembra sa konalo v Líščom údolí tradičné verejné podujatie Karloveské hody, kde sme prezentovali výstupy projektu a pripravili interaktívne vzdelávacie hry pre deti a mládež. Pre najmenších sme pripravili ako aktivitu pre podporu biodiverzity na sídliskách výrobu prenosných hmyzích hotelov a ekologických kŕmidiel pre vtáky.
- júl – august 2019 – Pripravovali sme program konferencie Zelená infraštruktúra a biodiverzita v mestách a okolí, ktorá sa bude konať dňa 16.10.2019, v rokovacej sále na BSK v Bratislave. Predbežný program nájdete tu. Konferenciu organizuje Mestská časť Bratislava-Karlova Ves v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR, Ministerstvom životného prostredia SR a Bratislavským samosprávnym krajom. Cieľom spoločnej konferencie je poskytnúť samosprávam praktické informácie, potrebné k efektívnej ochrane prírody a biodiverzity nielen na svojom území, ale aj v širšom kontexte a k budovaniu zelenej a modrej infraštruktúry. Na podujatí bude predstavená nová publikácia „Príručka pre samosprávy: Ako pripraviť akčný plán zelenej infraštruktúry“, ktorá je rozpracovaná v štádiu prípravy. Pokračovali práce na príprave Akčného plánu zelenej infraštruktúry.
jún 2019 – Pripravili sme ďalšie 5-te vydanie Newslettera PERFECT. Dňa 13. júna sa konalo 7. stretnutie aktérov a zúčastnených stránok, činných v oblasti zelenej infraštruktúry v rámci projektu PERFECT. Na stretnutí sa predstavili aktivity v legislatívnej oblasti, prezentovali sa príklady z dobrej praxe a skúseností získaných počas študijnej cesty do Amsterdamu, pripomienkovala sa príprava expert paper o Zelenej infraštruktúre a biodiverzite, prezentoval sa pokrok na príprave Akčného plánu zelenej infraštruktúry a diskutovalo sa o príprave programu na záverečnú konferenciu, ktorá sa bude konať v októbri. V závere mesiaca sa pripravovala priebežná projektová správa.
V dňoch 2.-4. júna sa projektový tím zúčastnil študijnej cesty do Holandska, mesta Amsterdam v rámci aktivity peer-to-peer zdieľania skúseností. Spolu s projektovým tímom sa cesty zúčastnil aj expert na vodný manažment, ktorý spolupracuje na príprave akčného plánu zelenej infraštruktúry, Martin Mišík. Hlavnými miestami záujmu boli lokality, kde sa realizujú aktivity projektu Rainproof city of Amsterdam – s cieľom zvýšiť odolnosť mesta pri prívalových zrážkach v súlade s hospodárnym využívaním dažďovej vody, Knowledge Mile Park – so zámerom komunitného budovania zelenej infraštruktúry v centre mesta a návšteva Waternet, spoločnosti, ktorá sa zaoberá manžmentom vody v úzkom kontexte s využívaním zelenej infraštruktúry. V dňoch 5.-7.júna sa konalo v Amsterdame aj 5. medzinárodné stretnutie partnerov projektu PERFECT. Stretnutia sa okrem partnerov zúčastnili aj odborní aktéri a rozhodovatelia z rôznych krajín. Za Slovensko sa zúčastnil zástupca Ministerstva životného prostredia Peter Jány a prednostka miestneho úradu MČ Bratislava-Karlova Ves Katarína Procházková. Na stretnutí sa okrem prezentácie doterajších výsledkov projektu a plánov na ďalšie obdobie diskutovalo o príprave akčných plánov zelenej infraštruktúry jednotlivých partnerov, o vplyve zelených riešení na zdravotný stav obyvateľov, o príkladoch zelenej infraštruktúry z praxe, o riešeniach vodoodolných a vodozádržných opatrení a podobne.
máj 2019 – V sobotu 18. mája 2019 počas Karloveského majálesu v Líščom údolí sa to na prezentačnom stánku Mestskej časti Zelená pre Karlovu Ves „zelenalo“ aj informáciami a vzdelávacími aktivitami k projektu PERFECT. Podujatie bolo súčasťou európskeho EU Green Week, v rámci ktorého sa po celej Európe konajú partnerské podujatia od 13. apríla do 9. júna 2019 s environmentálnou problematikou. Na stánku Zelená pre Karlovu Ves sa návštevníci dozvedeli viac o aktivitách projektu PERFECT, o dôležitosti zelenej infraštruktúry, o zraniteľnosti sídlisk v podmienkach zmeny klímy, o ohrozeniach spôsobených stratou biodiverzity a čo robí v týchto témach naša mestská časť. Deti si mohli odniesť domov malý kvetináčik so zasadenými bylinkami a dozvedeli sa čo si majú predstaviť pod pojmom prírode blízka údržba zelene v meste. Novinkou na tohto ročnom ročníku majálesu boli tiež ekobrigádnici, ktorí návštevníkom vysvetľovali dôležitosť ekologického životného
štýlu v majálesových recyklačných staniciach a poučovali návštevníkov o správnom separovaní odpadu. Pre malých i veľkých boli prichystané čerstvé jabĺčka zadarmo až do ich zjedenia.
Dňa 14.05.2019 sa konalo 6. stretnutie aktérov a zúčastnených stránok, činných v oblasti zelenej infraštruktúry v rámci projektu PERFECT. Na stretnutí sa prezentovali príklady z dobrej praxe a skúseností získaných počas štúdijnej cesty do Freiburgu. Prezentácia zo stretnutia je dostupná tu.
apríl 2019 – Pripravovala sa aktivita v rámci EU Green Week 2019. Prebiehala práca na Akčnom pláne zelenej infraštruktúry. Pripravovala sa študijná cesta do Amsterdamu. Prebiehali stretnutia so zástupcami Ministerstva životného prostredia SR a Ministerstva dopravy SR. Pokračovalo sa v pripomienkovacom procese ku stavebnému zákonu a zákonu o ochrane prírody a krajiny s cieľom podpory opatrení zelenej infraštruktúry.
marec 2019 – V dňoch 27.-29. marca sa projektový tím zúčastnil študijnej cesty do mesta Freiburg v Nemecku, jedného z najzelenších miest Európy, ktoré je známe svojím zodpovedným prístupom k udržateľnému rozvoju mesta, invenčným smerovaním v oblasti dopravy a znižovania spotreby energie, zvyšovania odolnosti voči zmene klímy, zapájaním miestnych komunít do rozvoja obytných štvrtí a do plánovania verejných priestorov. Účastníci cesty sa oboznámili s riešeniami na znižovanie spotreby energie vo verejných budovách, s vodozádržnými opatreniami, ako mesto podporuje biodiverzitu, rieši verejnú, individuálnu dopravu a parkovanie a navštívili inovatívne obytné štvrte. Cieľom študijnej cesty bolo zvyšovanie povedomia o dlhodobých výhodách zelenej infraštruktúry pre budúcu odolnosť miest z hľadiska sociálno-ekonomickej a environmentálnej stability. Okrem projektového tímu sa na nej zúčastnili aj Katarína Andrášiová z Ministerstva dopravy a výstavby SR a vedúci Oddelenia územného rozvoja MiÚ BA-Karlova ves Peter Vaškovič.
- január – február 2019 – prebiehala práca na Akčnom pláne zelenej infraštruktúry. Pripravovala sa študijná cesta partnerov do Freiburgu. Prebiehali stretnutia so zástupcami Ministerstva životného prostredia SR a prezentovali sa pripomienky ku stavebnému zákonu a zákonu o ochrane prírody a krajiny s cieľom podpory opatrení zelenej infraštruktúry.
- december 2018 – príprava 4. priebežnej správy o projekte. Pripravili sme nový newsletter PERFECT No4, ktorý si môžete stiahnuť tu. Dokončili sme prvý návrh Akčného plánu zelenej infraštruktúry. Na vyžiadanie medzinárodných partnerov sme preložili publikáciu Zelená infraštruktúra – Príručka nielen pre samosprávy“ do anglického jazyka, na stiahnutie tu.
- november 2018 – Koncom októbra predložilo Ministerstvo životného prostredia SR do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Napriek tomu, že viaceré návrhy v predkladanej novele je možno vnímať veľmi pozitívne, považujeme za dôležité dať možnosť vyjadriť sa odbornej verejnosti a podporiť tak význam zelenej infraštruktúry ako aj umožniť lepšie spravovanie zelene a stromov v našich mestách a obciach v novej predkladanej legislatívnej úprave zákona. Návrhy novely zákona o ochrane prírody a krajiny nájdete tu. V spolupráci s Úniou miest sme pripravili návrh pripomienok. V našich pripomienkach okrem iného navrhujeme napr. novú definíciu zelenej infraštruktúry, ktorá výstižnejšie popisuje jej funkcie, ochranu a tvorbu zelenej infraštruktúry a ochranu všetkých drevín v zastavaných územiach obcí. Hromadnú pripomienku bolo možné podporiť tu. Dňa 28.11.2018 sme zorganizovali ďalšie stretnutie aktérov a zúčastnených stránok, činných v oblasti zelenej infraštruktúry v rámci projektu PERFECT. Na stretnutí sa predstavili doterajšie výstupy projektu, prediskutoval sa pripravovaný Akčný plán zelenej infraštruktúry pre Karlovu Ves. Pripravovali sme preklad publikácie „Zelená infraštruktúra – Príručka nielen pre samosprávy“ do anglického jazyka.
- október 2018 – práca na príprave Akčného plánu zelenej infraštruktúry pre Karlovu Ves. Práca na príprave ďalšieho Newslettera PERFECT. Účasť na diskusii Mestská zeleň blízka prírode a kvitnúce mestá, kde boli prezentované aktivity PERFECT. V spolupráci s medzinárodnými projektovými partnermi bola pripravená spoločná správa poukazujúca na extrémne horúčavy leta 2018 v Európe a na dôležitosť strategického plánovania budovania zelenej infraštruktúry na lokálnej úrovni. Celú správu si môžete prečítať tu. Zelená infraštruktúra je dôležitou súčasťou územného plánovania a aj z tohto dôvodu sme sa pracovne zapojili do pripomienkovania nového Stavebného zákona. Ten súčasný, t.j. zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) nadobudol účinnosť ešte 1. októbra 1976 a niekoľko krát novelizovaný. Pri príprave nového stavebného zákona (tj. zákona o územnom plánovaní a zákona o výstavbe) sme sa spojili s niektorými členmi pracovnej skupiny a spolu aj s Úniou miest Slovenska, zástupcami BSK, FA STU a organizáciou „Budovy pre budúcnosť“ sme vypracovali sériu pripomienok. Tieto boli následne tlmočené na stretnutiach s pracovníkmi Ministerstva dopravy, výstavby ako aj životného prostredia. V advokačnej činnosti budeme pokračovať aj v ďalšom období s ohľadom na stupeň zapracovania našich pripomienok aj v rámci MPK.
- september 2018 – V dňoch 17.-19.09.2018 sa konalo 4. medzinárodné stretnutie partnerov projektu PERFECT v Rakúsku v Grazi. Stretnutia sa okrem partnerov zúčastnili aj odborní aktéri z rôznych krajín. Za Slovensko sa zúčastnil zástupca Katedry záhradnej a krajinnej architektúry z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre Atilla Tóth a zástupca Ministerstva životného prostredia Daniel Knotka. Na stretnutí sa okrem prezentácie doterajších výsledkov projektu a plánov na ďalšie obdobie diskutovalo o vytváraní úspešnej zelenej infraštruktúry, menovite o vytváraní zelených striech a podpore biodiverzity v mestách spolu s odbornými aktérmi z rôznych krajín a prezentovali sa príklady dobrej praxe (Amsterdam, Bratislava, Somogy). Koncom mesiaca prebiehala príprava programu na prezentačnom stánku PERFECT na Karloveské hody, ktoré sa uskutočnili v sobotu 29.09. a v nedeľu 30.09. v Líščom údolí. Na stánku sme hovorili o aktivitách projektu, účastníci si mohli zahrať vedomostnú hru “Človeče zelenaj sa!” s novými otázkami na témy zelenej infraštruktúry a zachovania biodiverzity v mestách ako aj obľúbenú hru “PERFECT – postav si perfektné mesto so zelenou infraštruktúrou”, v ktorých sme vysvetľovali pojem a príklady zelenej infraštruktúry v mestskom prostredí. V rámci “zelených” tém na stánku si mohli návštevníci sami vyrobiť ekologickú tašku z obnosených tričiek. Zmyslom všetkých týchto aktivít bolo priblížiť obyvateľom Karlovej Vsi význam budovania zelenej infraštruktúry, zachovania biodiverzity, opatrení proti zmene klímy a naučiť ich, že každý môže svojim malým dielom prispieť k zelenšiemu a zdravšiemu prostrediu.
- júl – august 2018 – práca na príprave Akčného plánu zelenej infraštruktúry pre Karlovu Ves. Výmena skúseností, konzultácie a spolupráca na príprave rôznych odborných podkladov spolu s medzinárodnými partnermi projektu ako napr. akčné plány partnerov, spoločná tlačová správa o vlnách horúčav v Európe alebo expert paper PERFECT-expert-paper-1-health-wealth-hapiness.
- jún 2018 – príprava priebežnej správy o projekte. Vydanie nového čísla Newslettera PERFECT a ďalšieho podkladu pre vypracovanie stratégie zelenej infraštruktúry v Karlovej Vsi (vypracovaný ako súčasť pripravovaného akčného plánu PERFECT) vo forme projektovej dokumentácie pre vytvorenie vegetačnej strechy a zelenej steny s vodozádržnými opatreniami ako súčasť zelenej infraštruktúry. Dňa 05.06.2018 sa konalo v priestoroch Miestneho úradu MČ Bratislava-Karlova Ves ďalšie stretnutie zainteresovaných aktérov (“stakeholderov”). Zúčastneným boli predstavené výsledky a postup prác pri implementovaní projektu Perfect, bližšie sa diskutoval „prehľad faktov“ o zelenej infraštruktúre a zdraví (dostupný prostredníctvom web stránky v anglickom jazyku), ale hlavne bola predstavená publikácia „Zelená infraštruktúra – Príručka nielen pre samosprávy“. Na webovú stránku PERFECT bol pripravený článok v anglickom jazyku o pracovnej študijnej návšteve partnerov z mesta Ferrara.
- máj 2018
- Príručka “Zelená infraštruktura – nielen pre samosprávy” bola predstavená účastníkom Snemu únie miest, dňa 8.6.2018.
- Dňa 31.05.2018 sme organizovali v Univerzitnej knižnici v Bratislave konferenciu o zelenej infraštruktúre, detailný program konferencie nájdete tu. Na konferencii bola prezentovaná publikácia “Zelená infraštruktúra – príručka nielen pre samosprávy”, ktorú si môžete stiahnuť tu. Počas celého dňa odznelo veľa zaujímavých prezentácií, ktoré sme si pre veľký záujem dovolili zverejniť:
- 1-zelena-infrastruktura-ZHudekova
- 2-typy-a-prvky-zelenej-infrastruktury-AToth
- 3-hodnotenie-vyznamu-ekosyst-sluzby-ZI-PMederly
- 4_moznosti-financovania-OP-KZP_MZP-SR
- 5-municipality-of-Ferrara-case-study-SMazzanti
- 6-ochrana-stromov-pri-stavebnej-cinnosti-VPaganova
- 7-stromy-vs-mestska-infrastruktura-MZelenak
- 8_revitalizacia_stromoradia_vinosady_Arboristika-sro
- V dňoch 29.-31.05.2018 sme na Miestnom úrade Bratislava-Karlova Ves organizovali program pre návštevu projektových partnerov z talianskej samosprávy z mesta Ferrara. Trom zástupkyniam samosprávy sme ukázali niektoré príklady budovania zelenej infraštruktúry v Bratislave ako napríklad park na Svoradovej ulici, Šport park Jama, Horský park, Vodárenskú záhradu, ukázali niektoré nekosené lúčne plochy v Karlovej Vsi a previedli ich po cyklotrase cez Pečniansky les. Okrem prezentácie na úrade a diskusií v rámci “work shadowing” vystúpili naše kolegyne s príkladovou štúdiou z mesta Ferrara na konferencii 31.05.2018 v Univerzitnej knižnici.
- V sobotu 19.05.2018 sme pre návštevníkov Karloveského majálesu v Líščom údolí pripravili v rámci stánku mestskej časti stanovište “PERFECT – zelená pre Karlovu Ves”. Na stánku sme hovorili o aktivitách projektu, pripravili sme vedomostnú hru “Človeče zelenaj sa!” a obľúbenú hru “PERFECT – postav si perfektné mesto so zelenou infraštruktúrou”, v ktorých sme vysvetľovali pojem a príklady zelenej infraštruktúry v mestskom prostredí. Návšetvníci stánku si mohli zasadiť do ekologických kvetináčikov semienka medonosných byliniek a odniesť si ich domov pre skrášlenie svojich balkónov a predzáhradiek, ale i úžitok do kuchyne. Tí najmenší si vyrábali z ekologickej plastelíny (cesta) obrázky z otlačkov rôznych listov a rastliniek rastúcich v okolí Líščieho údolia. Zmyslom všetkých týchto aktivít bolo priblížiť obyvateľom Karlovej Vsi význam zelenej infraštruktúry a naučiť ich, že každý môže svojim malým dielom prispieť k zelenšiemu a zdravšiemu prostrediu.
- apríl 2018 – finalizovali sa práce na publikácii Zelená infraštruktúra – príručka nielen pre samosprávy, pripravovala sa návšteva partnerov z talianskeho mesta Ferrara a organizoval sa program na konferencii „Zelená infraštruktúra – kvalitné životné prostredie pre mestá a obce“.
- marec 2018 – 3. partnerské medzinárodné stretnutie v talianskej Ferrare. Prezentácia “best practice” jednotlivých partnerov a štúdijné návštevy projektov na podporu budovania zelenej infraštruktúry v meste Ferrara a jeho okolí. Prihlásenie dvoch podujatí do “EU Green Week 2018”: Prezentačný stánok Zelená pre Karlovu ves na Karloveskom majálese a Konferencia/seminár PERFECT: Zelená infraštruktúra – kvalitné životné prostredie pre mestá a obce. Tento rok sa “Zelený týždeň EÚ” uskutoční v dňoch 21. – 25. mája 2018. Cieľom podujatia je zamerať sa na skúmanie udržateľnej budúcnosti regiónov, miest a miestnych komunít EÚ a mobilizovať aktérov zo všetkých sektorov v celej Európe. Počas Zeleného týždňa EÚ sa v Bruseli uskutoční konferencia na vysokej úrovni a politické diskusie. Okrem toho organizácie európskych partnerských organizácií organizujú viaceré podujatia, do ktorých sa zapojila Karlova Ves.
- január – február 2018 – práca na databáze MAGIC (Multi-Advantages of Green Infrastructure in Cities). Cieľom tejto databázy je poukázať na príklade existujúcich dobrých praktík na benefity zelenej infraštruktúry. Na základe príkladov dobre fungujúcich intervencií z tejto databázy pripravia partneri projektu svoje Akčné plány, ktoré budú slúžiť na ovplyvňovanie rozhodovateľov a riadiacich orgánov na zabezpečenie väčšieho objemu investícií na budovanie prvkov zelenej infraštruktúry v mestskom prostredí.
- december 2017 – príprava 2. priebežnej správy o projekte. Pripravili sme ďalší Newsletter PERFECT No2, môžete si ho stiahnuť tu.
Pripravili sme prehľad faktov o biodiverzite a zelenej infraštruktúre v slovenskom jazyku, môžete si ho stiahnuťtu.Samospráva ako správca zelene a drevín (ale zároveň aj ako orgán ochrany prírody) musí v prvom rade mať dobrý prehľad o súčasnom stave – počte, umiestnení, zdravotnom stave drevín a pod. Aj z tohto dôvodu naša mestská časť v priebehu roka 2017 realizovala mapovanie súčasného výskytu drevín. Osobitne bol zhodnotený ich zdravotný stav, poškodenie, ale aj ďalšie charakteristiky z ekologického, krajinotvorného, estetického hľadiska. Územný priemet výskytu drevín je spracovaný v GIS (geografický informačný systém) v digitálnej vrstve a základné údaje budú aj prístupné verejnosti v dvoch vrstvách: 1) vyhradená zeleň (osobitne areály škôl a škôlok), 2)verejná zeleň (všetka ostatná, verejne prístupná zeleň). Podrobnejšie vyhodnotenie inventarizácie drevín bude v rámci Stratégie a Akčného plánu zelenej infraštruktúry, nakoľko je zmapovanie stavu zelene jedným z dôležitých podkladov pre jeho spracovanie. - november 2017 – 13. a 16.11.2017 sa uskutočnili stretnutia aktérov a zúčastnených stránok, činných v oblasti zelenej infraštruktúry v rámci projektu PERFECT. Na stretnutí sa predstavili doterajšie výstupy projektu, prediskutovala pripravovaná “Príručka rozvoja zelenej infraštruktúry pre samosprávy”, obsah expertného dokumentu „Prehľad faktov o biodiverzite“ a predstavili aktivity v prvom polroku 2018.
- september – október 2017 – V sobotu 30.09. a v nedeľu 01.10.2017 sme pre návštevníkov Karloveských hodov v Líščom údolí pripravili v rámci stánku mestskej časti stanovište “PERFECT – zelená pre Karlovu Ves”. Na stánku sme hovorili o aktivitách projektu, prepojení na projekt Mestské včely a pre deti sme pripravili kreatívne dielničky, kde si mohli vyrobiť ekologické krmítka pre vtákov či v rámci vzdelávania o obnoviteľných zdrojoch energie vyrobiť papierové veterníčky. Pripravili sme tiež vzdelávaciu hru PERFECT – postav si perfektné mesto so zelenou infraštruktúrou, kde sme vysvetľovali pojem a príklady zelenej infraštruktúry v mestskom prostredí. Návštevníci stánku si mohli poskladať z obrázkov imaginárne mesto s jeho základnými mestskými prvkami a štvrťami a poprepájať ich rôznymi prvkami zelenej infraštruktúry. Na tzv. pocitovej mape Karlovej Vsi si mohli obyvatelia označiť miesta kde radi trávia voľný čas, kde je príjemné prostredie a kde sa naopak necítia bezpečne, kde je prostredie zanedbané či kde by ocenili zmenu. Ide o nový prostriedok pre spoločné plánovanie a prípravu možnej zmeny či zlepšenia prostredia v našej mestskej časti.
- september 2017 – 2. partnerské medzinárodné stretnutie v Ľubľane v Slovinsku. Prezentácia “best practice” jednotlivých partnerov a študijné návštevy projektov na podporu budovania zelenej infraštruktúry v hlavnom meste Slovinska a jeho okolí. Prednáška uznávanej environmentálnej ekonómky Ece Ozdemiroglu, ktorá vo svojom prejave varovala, že ak sa bude naďalej zanedbávať kvalita životného prostredia a to osobitne v mestách na všetkých úrovniach riadenia, v budúcnosti budú ľudia tráviť viac času starostlivosťou o svoje zdravie ako rozvojom ekonomiky cez zamestnanosť. Celú prezentáciu expertky nájdete tu. V rámci prípravy Stratégie a Akčného plánu zelenej infraštruktúry, sa mestská časť zamerala na vyhodnotenie technických podmienok realizácie zelených striech na svojom území a to pilotne na prístavbe budovy miestneho úradu. V prvej fáze si dala vypracovať posudok na stanovenie podmienok vytvárania vegetačných striech ako súčasti zelenej infraštruktúry z pohľadu statiky na príklade prístavby polyfunkčného objektu miestneho úradu. Následne sa plánuje táto strecha navrhnúť ako pilotný prvok zelenej infraštruktúry a zároveň ako modelová plocha podpory biodiverzity, vrátanie včelích úľov, bohatého sortimentu kvetov nektárodajných rastlín ako aj menšieho vodného prvku, ktoré by slúžil ako napájadlo pre vtáky.
- júl – august 2017 – príprava priebežnej správy o projekte. Mestská časť sa zapojila do iniciatívy vychádzajúcej z ČR “Sledujeme/ Snižujeme CO2“. Iniciatíva je jedným z nástrojov na ochranu životného prostredia, ktorý podporuje aktívne zapájanie podnikov, obcí i ďalších subjektov do činností na ochranu podnebia. Miestny úrad MČ Bratislava-Karlova Ves svojou činnosťou v exteriéri (údržba zelene a komunikácií) a v budovách, ktoré vlastní alebo spravuje, za rok vytvorí viac ako 2 100 ton ekvivalentu najzávažnejšieho skleníkového plynu CO2. Najviac skleníkových plynov vytvárame pri spotrebe tepla a zemného plynu. Podľa meraní je to spolu takmer 88 percent z celkovej uhlíkovej stopy. Celú správu o meraní uhlíkovej stopy nájdete na stiahnutietu.
Certifikát programu Sledujeme / Snižujem CO2
- jún 2017 – vyhodnotenie dotazníkového prieskumu “Zelená pre Karlovu Ves”. Od apríla 2017 do konca mája mali obyvatelia Karlovej Vsi možnosť zapojiť sa do dotazníkového prieskumu v rámci projektu PERFECT, týkajúceho sa problematiky ochrany zelene, prírody a biodiverzity mestskej časti Bratislava-Karlova Ves. Zapojilo sa 158 respondentov, vyhodnotenie si môžete pozrieť tu. Vydali sme prvý Newsletter PERFECT, môžete si ho stiahnuť tu.V sobotu 24.06. sa konalo podujatie s názvom Karlsdorf Platz – jednodňové kultúrno-spoločenské podujatie na Kráľovej hore – lúke nad sídliskom Dlhé Diely v katastri obce Devín. Podujatie bolo zamerané na ochranu životného prostredia, spoznávanie lokálnych prírodných a historických reálií. V rámci prezentačných stánkov sme opäť predstavili aj projekt PERFECT a pripravili pre deti obľúbenú výrobu semiačkových bômb s lúčnymi kvetmi.
- máj 2017 – vyhodnotenie dotazníkového prieskumu ohľadom zelenej infraštruktúry, ktorý sa realizoval v priebehu mesiacov marec a apríl 2017 medzi odbornou verejnosťou. Ako predbežná aktivita sa uskutočnili analýza s cieľom identifikovať zainteresované odborné subjekty / organizácie / aktérov z rôznych sektorov, ktoré zohrávajú aktívnu úlohu v danej oblasti. Celkovo sme dostali 25 odpovedí od rôznych zainteresovaných strán a s rozličným pracovným zaradením. Na výsledky dotazníka sa následne nadviaže ďalšia práca v tejto oblasti v rámci projektu. Vyhodnotenie môžete získaťtu. V sobotu 20.05.2017 sme pre návštevníkov Karloveského majálesu pripravili v rámci stánku mestskej časti stanovište “PERFECT – zelená pre Karlovu Ves”. Na stánku sme vysvetľovali zámer projektu, prepojenie na projekt Mestské včely a pre deti sme pripravili kreatívne dielničky, kde si mohli vyrobiť svoje semiačkové bomby so zmesou lúčnych kvetov.
- apríl 2017 – spustenie dotazníkového prieskumu pre verejnosť. Obyvatelia Karlovej Vsi mali možnosť zapojiť sa až do konca mája do dotazníkového prieskumu PERFECT, týkajúceho sa problematiky ochrany zelene, prírody a biodiverzity. V tlačenej podobe bol publikovaný v oficiálnom mesačníku mestskej časti Bratislava-Karlova Ves KARLOVA VES – noviny všetkých Karlovešťanov, č.4, apríl 2017, str. 19, https://www.karlovaves.sk/wp-content/uploads/KV_04_2017_web.pdf , ale vyplniť ho bolo možné v elektronickej podobe aj tu.
- marec 2017 – práce na prehľadoch odborných zdrojov (literature review) a dotazníkového prieskumu ohľadom zelenej infraštruktúry (baseline survey). Pojem „zelená infraštruktúra“ sa používa vo viacerých politických dokumentoch Európskej komisie, zaoberajúcich sa ochranou biodiverzity , ochranou vodných zdrojov, prevenciou pred povodňami a je detailnejšie rozpracovaná v EÚ Stratégii podpory využívania zelenej infraštruktúry pod názvom „Zelená infraštruktúra – zveľaďovanie prírodného kapitálu Európy“. Je nielen témou rozličných konferencií, ale aj oblasťou, na ktorú je možné čerpať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov a iných zdrojov. Otázne ostáva, ako je koncept „zelenej infraštruktúry“ ďalej rozpracovaný na národnej úrovni. V stanovisku Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru k Zelenej infraštruktúre (z 16. 10 2013) sa konštatuje, že rozhodujúcu zodpovednosť za projekty zelenej infraštruktúry nesú jednotlivé členské štáty EÚ, a to osobitne orgány, ktoré majú v zodpovednosti regionálne a miestne plánovanie. Cieľom dotazníka bolo získať základné informácie od rozličných aktérov a zúčastnených stránok, ako aj od odbornej verejnosti, na ktoré následne nadviaže ďalšia práca v tejto oblasti.
- január – február 2017 – príprava a podpisy Partnership agreement (Dohoda o projektovom partnerstve), 1. partnerské stretnutie v Londýne (06.-09.02.2017) ohľadom nastavenia spolupráce a plánu aktivít, príprava webových stránok a komunikačnej stratégie.
Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie.