tlačidlo pre návrat hore
menu hamburger tlačidlo menu
facebook instagram
webstranka@karlovaves.sk
Mapa Stránky

Zvýšený výskyt holubov je redukovateľný

S príchodom teplých jarných týždňov sa stáva aktuálna aj téma holubov na sídliskách. Pred pár rokmi sa opticky zdalo, že holubia populácia v Karlovej Vsi zaznamenala útlm. No bolo to len na prvý pohľad. Ako zabrániť tomu, aby neznečisťovali váš bytový dom alebo priamo balkón?
Holuby si iba ťažko hľadajú svojich priaznivcov medzi majiteľmi bytov s terasami či balkónmi. Ich výkaly obsahujú kyselinu močovú, ktorá ničí betónové, vápencové a iné konštrukcie stavieb. Hniezda, v ktorých privádzajú na svet svoje potomstvo, sú semenišťom roztočov a parazitov.
Nevyužívané lodžie zatvorte
Jednou z efektívnych metód, ktoré zamedzujú premnoženiu holubov, je sťaženie podmienok pre ich hniezdenie. Pri rodinných a bytových domoch ide predovšetkým o zamedzenie ich prístupu na balkóny, lodžie alebo povaly. Práve na týchto miestach s obľubou stavajú svoje hniezda.
Pomôžu klincové pásy
Ak spozorujete, že holub si vyberá práve váš balkón pre stavbu hniezda, situáciu vyrieši len váš okamžitý zásah. Holuby patria k rýchlym staviteľom hniezd. Postačuje im doslova zopár konárov a hniezdo majú hotové. Stačí chvíľka a v novom hniezde si holuby nakladú vajcia. Pri zvýšenej mobilite holubov v okolí vášho obydlia sa vyplatí zainvestovať aj do elektronických plašičov. Pomôcť môžu aj klincové pásy, ktoré upevníte na parapety okien či po obvode balkónov. Kúpiť ich môžete v predajniach so záhradníckym sortimentom.
Holuby lákajú aj miesta s prítomnosťou ľahko dostupnej potravy. Pre ich reguláciu je preto potrebné obmedzenie ich prístupu k uskladnenému domovému odpadu. Ich zámerné prikrmovanie preto pôsobí veľmi kontraproduktívne. Miestny úrad eviduje niekoľko sťažností na ľudí, ktorí holubov prikrmujú, napríklad vyhadzovaním potravy z balkónov.
Holuby sú zdravotné riziko
Samostatnú kategóriu predstavuje hygienické hľadisko. Práve to robí z holubov nepriateľov obyvateľov sídlisk. Holubí trus pôsobí neesteticky a má agresívny charakter voči stavebným materiálom. Holuby sú častými hostiteľmi vírusov kliešťovej encefalitídy a môžu byť nakazené trichomonádami a toxoplazmózou. Aj keď je na prvý pohľad takmer nemožné identifikovať chorých holubích jedincov, stále platí, že môžu byť prenášačom mikróbov, plesní, parazitov či alergénov.
Foto: ilustračné (internet)

Nenašli ste na tejto stránke čo ste hľadali? Skúste Vyhľadávanie alebo nás kontaktujte na info@karlovaves.sk

Tlačiť
    Naposledy upravené: 7. mája 2021